Wyszkoleni funkcjonariusze SOK zwiększą bezpieczeństwo podróżnych
Sprawne i profesjonalne działania SOK zapewnią podróżnym większe bezpieczeństwo. Coraz lepsze umiejętności SOK uzyskuje na szkoleniach z: policją, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, a także z żandarmerią. Wspólne podnoszenie kwalifikacji przekłada się na lepiej skoordynowane akcje i zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych.
W tym roku w 22 ćwiczeniach wzięło już udział ponad 200 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Grupa operacyjno-interwencyjna SOK ćwiczyła na stacji postojowej Kraków Prokocim. Ćwiczenia obronne organizowane przez starostwo powiatowe w Łosicach funkcjonariusze zabezpieczali z wykorzystaniem Mobilnego Centrum Monitoringu – specjalnego samochodu wyposażonego w stacjonarne i przenośne kamery oraz noktowizory,
– Ćwiczenia to dobry sprawdzian poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy, większe doświadczenie i lepsze umiejętności w przypadku sytuacji kryzysowych. Doskonalenie SOK znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa podróżnych – mówi Paweł Boczek, zastępca Komendanta Głównego SOK
Doświadczenie SOK w wykrywaniu wykroczeń i przestępstw w pociągach, na peronach i szlakach kolejowych jest nieocenioną pomocą dla współpracujących służb mundurowych Przydaje się także profesjonalny sprzęt techniczny SOK. Wykorzystuje się mobilne centra monitoringu i noktowizory. W trudnym terenie funkcjonariusze mają do wsparcia także zespoły z wyszkolonymi specjalnie psami.
Komenda Główna Straży Ochrony Kolei zarejestrowała w bieżącym roku ponad 7500 zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na obszarze kolejowym. Od początku roku funkcjonariusze SOK ujęli blisko 2 900 sprawców przestępstw i wykroczeń.