PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Komenda Główna Straży Ochrony Kolei zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.kgsok.pl.

Data publikacji i aktualizacji

Data publikacji strony internetowej: 2023-12-04.

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2025-02-21.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • nie wszystkie filmy i materiały dźwiękowe opublikowane na stronie posiadają napisy oraz inne wymagane elementy,
  • nie wszystkie zdjęcia posiadają opisy alternatywne,
  • mapy zamieszczone na stronie internetowej nie są dostępne z powodu wyłączenia z obowiązku zapewniania dostępności,
  • mogą zdarzyć się sytuacje, że pomimo starań redaktorów serwisu, pewne dokumenty opublikowane na stronie nie są w pełni dostępne lub są niedostępne z uwagi na fakt, że:
    • pochodzą z różnych źródeł,
    • posiadają strukturę, w którą nie ma możliwości ingerencji – np. skany rastrowe tekstów, schematów, wykresów bez możliwości ich konwersji na pliki widoczne dla czytników dla osób niepełnosprawnych,
    • pozostałe formaty plików (np. prezentacje, arkusze kalkulacyjne, dokumenty tekstowe, materiały multimedialne) z powodów obszernych ich rozmiarów mogą nie być dostosowane do zasad WCAG.

Dokumenty będą sukcesywnie dostosowywane do zasad WCAG.

Nawigacja

Nawigacja w serwisie została oparta na powszechnie uznanych i stosowanych zasadach tworzenia stron internetowych. Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

Po serwisie można poruszać się za pomocą myszki lub klawiatury.

Wygląd

Serwis jest w pełni responsywny i wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby słabowidzące. Możliwe jest:

  • powiększenie widoku strony oraz liter przy pomocy kombinacji klawiszy: Ctrl i znaku +,
  • pomniejszenie widoku strony oraz liter przy pomocy kombinacji klawiszy: Ctrl i znaku –,
  • przywrócenie strony do oryginalnych rozmiarów przy pomocy kombinacji klawiszy: Ctrl i cyfry 0,
  • powiększenie lub zmniejszenie wielkości czcionki przy pomocy przycisków w górnej belce serwisu,
  • zmiana kontrastu strony przy pomocy przycisku w górnej belce serwisu.

Zapewniono odpowiedni kontrast wszystkich elementów serwisu.

Przygotowanie deklaracji dostępności

Data sporządzenia deklaracji dostępności: 2025-03-19

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszelkie problemy z dostępnością cyfrową strony internetowej można zgłaszać na adres poczty elektronicznej io.warszawa@plk-sa.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48 22 474 41 62. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub elementu strony internetowej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Komenda Główna Straży Ochrony Kolei w Warszawie, ul. Chmielna 73a, 00-801 Warszawa

W części budynku zajmowanego przez Komendę Główną Straży Ochrony Kolei znajduje się jedno wejście, do którego prowadzą schody umieszczone po lewej i prawej stronie. Aktualnie wejście do budynku nie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową korzystających z wózków inwalidzkich. Przed dotarciem do wejścia trzeba pokonać schody składające się z 3 stopni. Drzwi prowadzące do holu głównego otwierają się automatycznie. Po wejściu do holu głównego, po lewej stronie znajduje się Posterunek Straży Ochrony Kolei. Funkcjonariusze na Posterunku nie posiadają przeszkolenia w zakresie języka migowego. Osoby odwiedzające nie mogą poruszać się samodzielnie po obiekcie. Przejście z holu na dalszą część obiektu zabezpieczone jest bramkami, przez które może przejechać osoba z niepełnosprawnością ruchową korzystająca z wózka inwalidzkiego. Interesantów odbierają z Posterunku Straży Ochrony Kolei osoby przyjmujące. W budynku znajduje się winda, której wymiary pozwalają na użytkowanie przez osoby z niepełnosprawnością ruchową korzystające z wózków inwalidzkich. Winda wyposażona jest w przyciski z oznaczeniami w alfabecie Braille’a. Poza windą, w budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. W budynku Straży Ochrony Kolei nie można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego. W obiekcie nie ma na stałe zamocowanych pochylni oraz platform. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. W otoczeniu budynku znajdują się 4 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.