Pod koniec lat 40, dotychczasowa szkoła dla psów rozszerzyła zakres swojej działalności, uruchamiając szkolenia dla funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei na stanowiska: strażnik SOK, przodownik SOK i adiunkt SOK. Zmieniła również swoją nazwę na Ośrodek Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu.

W swoim okresie istnienia, ośrodek szkolenia zajmował się nie tylko wyszkoleniem funkcjonariuszy, ale również hodowlą i szkoleniem psów. Może się pochwalić wieloma osiągnięciami w tym zakresie. Wyhodowane oraz wyszkolone psy, pełniąc trudną służbę w Straży Ochrony Kolei, przyczyniły się do wykrycia wielu przestępstw na obszarach kolejowych.

W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój placówki. Ośrodek przeszedł głęboką ewolucję, zmieniła się struktura organizacyjna oraz wykształcił się jego zasadniczy profil szkoleniowy. Proces przeobrażeń jest wyrazem dostosowania działalności szkoleniowej ośrodka do zmieniających się potrzeb i preferencji współczesnej Straży Ochrony Kolei.

Baza dydaktyczna jest systematycznie rozbudowywana, wzbogacana i unowocześniana. Składają się na nią sale wykładowe, sala komputerowa, gimnastyczna, siłownia plenerowa, boiska oraz elementy infrastruktury kolejowej wykorzystywane do prowadzenia zajęć praktycznych.

W ostatnim czasie dla potrzeb kursantów na terenie ośrodka powstała modułowa strzelnica taktyczna. To jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju przeznaczonych do prowadzenia treningu strzeleckiego z bronią palną. Strzelnica wyposażona jest w nowoczesne rozwiązania takie jak granulowany kulochwyt, tarczociągi z zaawansowanym systemem sterowania, system oświetlenia i nagłośnienia taktycznego, monitoring czy system klimatyzacji i filtracji powietrza.

Placówka dodatkowo posiada specjalną infrastrukturę dla psów służbowych umożliwiającą prowadzenie specjalistycznych kursów i szkoleń dla kilkunastu czworonogów jednocześnie.

Ośrodek wyposażony jest w bazę noclegową, jak również własną stołówkę.

Kierownictwo

Komendant: mgr Krzysztof Piskorski

Adres

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu

ul. Rejtana 8
64-360 Zbąszyń

tel.: +48 68 419 12 12, +48 68 419 15 76
fax: +48 68 419 15 76
e-mail: iost.sekretariat@plk-sa.pl


Sala osrodka szkoleniowego

FILIA OŚRODKA SZKOLENIA ZAWODOWEGO STRAŻY OCHRONY KOLEI ORAZ HODOWLI I TRESURY PSÓW SŁUŻBOWYCH W PRZEMYŚLU

Na podstawie “Decyzji Nr 31 Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei z dnia 13 listopada 2006 w sprawie powołania zamiejscowych grup szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu”, powołana została zamiejscowa grupa szkoleniowa w Przemyślu, zwana filią ośrodka.

Filia ośrodka szkolenia zlokalizowana została w budynku dworca kolejowego w Przemyślu, przy ul. Plac Legionów 1. Historyczny obiekt należy do najlepiej zachowanych i najpiękniejszych budynków dworcowych w Polsce. Gruntownie wyremontowany w roku 2012 dworzec wyróżnia neobarokowa forma architektoniczna oraz bogata dekoracja wnętrz. Ponadto, w budynku mieści się również Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Przemyślu.

Od momentu powstania do chwili obecnej, filia przeszła głęboką przemianę poprzez liczne modernizacje pomieszczeń w celu zagwarantowania kursantom jak najlepszych warunków szkoleniowych. W murach placówki edukacyjnej może jednorazowo szkolić się 27 osobowa grupa kursantów, gwarantując przy tym uczestnikom szkoleń zakwaterowanie w komfortowych warunkach.

Placówka posiada nowoczesną salę wykładową, sportową oraz komputerową. Kursanci mogą korzystać z wielu materiałów dydaktycznych poprawiających proces szkolenia, takich jak: multimedialny trener strzelecki, interaktywny monitor, fantomy do ćwiczeń z udzielania pierwszej pomocy czy defibrylator szkoleniowy. Będący na stanie filii liczny sprzęt pozwala na prowadzenie szkoleń i kursów na najwyższym poziomie.

Każdego roku w placówkach dydaktycznych Straży Ochrony Kolei szkoli się kilkuset funkcjonariuszy, z czego blisko 200 to absolwenci kursów podstawowych na funkcjonariusza SOK. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych wykładowców wewnętrznych, podmioty zewnętrzne, jak również kadrę wykładową pozyskiwaną w ramach współpracy z zaprzyjaźnionymi służbami mundurowymi. Kierownictwo dokłada największych starań, aby uczestnicy szkoleń nabyli maksymalną wiedzę i umiejętności do wykonywania ustawowych zadań.

filia w Przemyślu

37-700 Przemyśl
ul. Plac Legionów 1

tel.: +48 16 735 23 23
fax: +48 16 735 23 03
e-mail: iok.sekretariat.przemysl@plk-sa.pl