Wakacyjne akcje SOK dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

Więcej funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei na stacjach i przystankach. Dodatkowe patrole SOK na mostach i wiaduktach. Akcje ulotkowe, pogadanki oraz przypominanie o żółtych naklejkach na przejazdach kolejowo-drogowych. Straż Ochrony Kolei kontynuuje działania na obszarze kolejowym, które zwiększą bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wakacji, aby nie dochodziło do niebezpiecznych zabaw na torach.
Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
6 sierpnia 2024
Drukuj
Pobierz
Wakacyjne akcje SOK dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

Już pod koniec czerwca Straż Ochrony Kolei zwiększyła liczbę funkcjonariuszy na stacjach i przystankach osobowych, z których dzieci i młodzież  wyruszają na wakacje. Dodatkowe patrole SOK w terenie reagują na próby nielegalnego wchodzenia na tory, wiadukty, mosty, słupy trakcyjne i nasypy kolejowe. SOK poprzez wakacyjne pikniki, aventy i pogadanki edukuje już od wielu lat młode osoby, aby nie wchodziły na tory, nie bawiły się w pobliżu torowiska, nie układały na torach przeszkód, nie dokonywały obrzuceń pociągów kamieniami, gdyż w wyniku ich obecności na terenach kolejowych, doprowadzić mogą do śmiertelnych wypadków lub okaleczeń. Do monitorowania i zabezpieczenia terenów przy liniach kolejowych wykorzystywane są mobilne centra monitoringu, fotopułapki, termo i noktowizory, samochody terenowe. Do akcji w trudnych warunkach są włączane patrole z psami.

Większość ujętych przez funkcjonariuszy SOK sprawców niebezpiecznych zabaw na torach to osoby nieletnie. To dodatkowy powód by na wakacje Straż Ochrony Kolei intensyfikowała działania. Funkcjonariusze SOK prowadzą działania samodzielnie oraz wspólnie z funkcjonariuszami innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne na terenie kraju.

Wakacje to czas dodatkowych akcji ulotkowych na przejazdach kolejowo-drogowych. Pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i funkcjonariusze SOK działają szczególnie obok przejazdów na trasach do miejscowości wypoczynkowych. Akcje organizowane są w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! oraz wakacyjnych „Bezpiecznych piątków”

Dzieci korzystające z przejazdów pieszo lub na rowerach i kierowcy wyjeżdżający na wypoczynek powinni bezwzględnie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa na skrzyżowaniach dróg i torów. Należy uwzględnić warunki atmosferyczne i położenie skrzyżowania.

Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom ponad 11-tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostało dodatkowo oznakowanych żółtymi naklejkami. Znajdują się na nich trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 i awaryjny do zespołów technicznych. W momencie zagrożenia życia, należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. W przypadku usterki niezagrażającej życiu, dzwonić należy na numery do służb technicznych.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X