Międzynarodowy Dzień Psa

Światowy Dzień Psa przypada 26 sierpnia. Został ustanowiony w 2004 roku przez Colleen Paige, amerykańską działaczkę na rzecz praw zwierząt. To okazja do celebrowania więzi między człowiekiem a zwierzęciem oraz do podkreślenia roli, jaką psy odgrywają w naszym życiu. To również czas, aby docenić role psów w różnego rodzaju służbach, w tym w Straży Ochrony Kolei.
Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
26 sierpnia 2024
Drukuj
Pobierz
Międzynarodowy Dzień Psa

W szeregach Straży Ochrony Kolei pracuje kilkadziesiąt psów służbowych, głównie owczarków niemieckich, belgijskich i holenderskich, które codziennie pomagają dbać o bezpieczeństwo podróżnych. Psy wraz ze swoimi przewodnikami patrolują stacje i szlaki kolejowe, uczestniczą w pościgach i obezwładnianiu osób podejrzanych o popełnienie przestępstw. Gotowe są również do obrony przewodnika przed atakiem zagrażającym jego życiu i zdrowiu. Psy służbowe angażowane są także do zabezpieczenia przemieszczających się koleją uczestników imprez masowych (np. kibiców piłki nożnej).

By nasi patrolowi partnerzy mogli rozpocząć kolejową przygodę, muszą najpierw spędzić trzy miesiące w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu, gdzie przechodzą specjalistyczne szkolenie przygotowujące je do pełnienia funkcji patrolowych i obronnych.

Pod okiem profesjonalnych instruktorów, podczas wielu zajęć teoretycznych i ćwiczeń praktycznych, mundurowi przewodnicy wraz z czworonogami szkolą się, doskonaląc umiejętności psów z zakresu posłuszeństwa, pokonywania przeszkód, pościgów i obrony, ale także uczą się współpracy i zaufania, aby stworzyć razem zgrany duet. Psy przechodzą takie szkolenie w wieku 12-20 miesięcy, a po kilkunastu latach ciężkiej służby na terenie kolejowym udają się na zasłużony odpoczynek pod opieką swoich przewodników.

Życzymy naszym czworonożnym partnerom bezpiecznych patroli i spokojnej służby!

Foto. mł. spec. Jakub Pełka

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X