Udział Komendanta Głównego SOK w apelu z okazji Święta Straży Marszałkowskiej

20 maja 2024 roku na terenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbył się uroczysty apel z okazji Święta Straży Marszałkowskiej. W obchodach udział wzięli Marszałkowie Sejmu i Senatu, Wicemarszałkowie oraz funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej. W wydarzeniu uczestniczyli też parlamentarzyści, ministrowie oraz przedstawiciele formacji mundurowych. Straż Ochrony Kolei reprezentował Komendant Główny SOK – Jarosław Garstka.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
22 maja 2024
Drukuj
Pobierz
Udział Komendanta Głównego SOK w apelu z okazji Święta Straży Marszałkowskiej

W poniedziałek po raz szósty swoje Święto obchodziła Straż Marszałkowska. Sejmowe uroczystości zainaugurowała msza św. w intencji funkcjonariuszy odprawiona w Kościele pw. św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie. Uroczystości odbyły się na dziedzińcu Parlamentu podniesieniem biało-czerwonej flagi i odegraniem hymnu państwowego.

W wydarzeniu uczestniczyli Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia, Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Wicemarszałkowie Monika Wielichowska i Włodzimierz Czarzasty oraz kierownictwo obu Kancelarii. W uroczystym apelu udział wzięli także parlamentarzyści, ministrowie, przedstawiciele formacji mundurowych oraz rodziny funkcjonariuszy. Straż Ochrony Kolei reprezentował Komendant Główny Straży Ochrony Kolei Jarosław Garstka.

Podczas ceremonii Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akt mianowania na stopień młodszego inspektora Komendantowi SM Michałowi Sadoniowi. Awanse na wyższe stopnie w korpusie szeregowych, podoficerów, chorążych i oficerów odebrało również 27 innych funkcjonariuszy.

Po mianowaniu na kolejne stopnie funkcjonariuszy Marszałek Sejmu dziękował Straży Marszałkowskiej za całą ich służbę „Jesteście formacją, która w polskiej historii od 500 lat w różnych formach zapisuje się jako ta, która ma służyć demokracji i jej obronie” – mówił Hołownia. Podkreślił też, że od czasu objęcia przez siebie urzędu nabrał olbrzymiego szacunku dla kompetencji Straży Marszałkowskiej. Również Marszałek Senatu podziękowała funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej za ich pracę, odnosząc się do zamachu na premiera Słowacji „Jest to przykład kolejnych zagrożeń z którymi m.in. Straż Marszałkowska będzie musiała się mierzyć, a są to oprócz terroryzmu i wojny, także akty spowodowane nienawiścią i hejtem

W trakcie uroczystości nastąpiło przekazanie Marszałkowi Sejmu przez Komendanta Straży Marszałkowskiej flagi, która trafi następnie do jednej z jednostek wojskowych na wschodniej granicy kraju.

Foto: Sejm RP, Senat RP

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X