Obchody 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
W Malborku, Szymankowie i Tczewie uczczono pamięć ofiar i bohaterów drugiej wojny światowej. W uroczystościach patriotycznych wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej, Wojska Polskiego, Straży Ochrony Kolei, Krajowej Administracji Skarbowej, Policji, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe i PKP S. A., a także organizacje kombatanckie, harcerze i związkowcy. Naszą formację reprezentował Komendant Regionalny Straży Ochrony Kolei w Gdańsku Jerzy Boguszewicz wraz ze swoim zastępcą Bartłomiejem Drobotowiczem.
Wartę honorową w miejscach pamięci pełnili funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, upamiętniając w ten sposób bohaterów poległych w pierwszy dzień kampanii wrześniowej 1939 roku. Uroczystości odbyły się w asyście pocztów sztandarowych.
Obchody rozpoczęły się przy Pomniku Celników Polskich w Malborku, gdzie po apelu pamięci delegacje złożyły wieńce. Uroczystość kontynuowano w Szymankowie. Delegacje wzięły udział w uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Elbląskiej, a następnie udały się na dworzec kolejowy, gdzie oddano hołd pomordowanym.
Ostatnia część uroczystości odbyła się w Tczewie przy obelisku na Skwerze Bohaterów Szymankowa. Delegacje z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelarii Sejmu RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Ochrony Kolei oraz kolejarzy złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy Pomniku Pamięci.
Uroczystości w Malborku, Szymankowie i Tczewie zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo Prezydent RP, Premier RP oraz Marszałek Sejmu RP skierowali do uczestników obchodów listy okolicznościowe. W wystąpieniach podkreślano męstwo żołnierzy, celników, kolejarzy oraz strażników ochrony kolei.
W ramach obchodów 85. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej odbył się również Piknik Historyczno-Militarny, podczas którego nie mogło zabraknąć stoiska promocyjnego naszej formacji.
Przypomnijmy, że 1 września 1939 roku o godzinie 4:34, a więc kilka minut przed niemieckim atakiem pancernika „Schleswig-Holstein” na polską składnicę wojskową na Westerplatte, spadły pierwsze bomby na Tczew. Stan gotowości wojennej na PKP został ogłoszony już 28 sierpnia 1939 roku, gdy o godz. 23:18 na dworcu kolejowym w Tarnowie wybuchła bomba zegarowa podłożona przez niemieckiego dywersanta, zginęło wtedy 22 osoby w tym członkowie patrolu SOK, którzy pełnili służbę na peronie. Podjęto wówczas decyzję o zmilitaryzowaniu kolei i powołaniu Wojennej Dyrekcji Kolejowej, na czele której stanął ppłk. Otto Grosser. Cztery dni później hitlerowska Rzesza napadła na Polskę, a 17 września na wschodnie tereny Rzeczypospolitej wkroczyły wojska sowieckie. W walkach o półwysep Westerplatte poległo dwóch obrońców stacji handlowej PKP Gdańsk zawiadowca Wojciech Najsarek oraz strażnik SOK Alfons Binnebesel.
Polscy sokiści w latach 1939-1945 zapisali piękną historię bohaterstwa i wierności patriotycznej dla Ojczyzny, kiedy zaangażowali się w walkę z hitlerowskimi Niemcami i sowiecką Rosją, biorąc udział m.in. w Kampanii Wrześniowej czy Powstaniu Warszawskim. Wspólnie z kolejarzami, funkcjonariusze SOK należeli do Polskiego Ruchu Oporu, działając w różnych organizacjach konspiracyjnych przeprowadzających często akcje sabotażowe i dywersyjne. Niektórzy z nich stanęli do walki z najeźdźcą z Zachodu i ze Wschodu, przechodząc do Armii Wojska Polskiego lub Armii Krajowej. Inni organizowali Ochotnicze Plutony Samoobrony, ochraniali polską kolej pełniąc straż przy strategicznych obiektach, takich jak chociażby mosty kolejowe. Wielu strażników SOK za wierność złożonej przysiędze zapłaciło życiem i więzieniem, zsyłką na Sybir lub do niemieckich obozów zagłady. Najbardziej dramatyczny rozdział historii napisali Ci, których ciała spoczywają na wojennych cmentarzach w Katyniu i Miednoje oraz innych miejscach kaźni.
Foto. mł. spec. Jakub Pełka