Ogólnopolskie szkolenie psów służbowych w Skierniewicach

W dniach 4-6 marca 2024 roku w Skierniewicach Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych im. Zbigniewa BOSMANA Matysiaka zorganizował szkolenie dla psów służących w formacjach mundurowych z całej Polski, w którym udział wzięli m.in. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, Policji, Krajowej Administracji Skarbowej oraz żołnierze Wojska Polskiego.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
14 marca 2024
Drukuj
Pobierz
Ogólnopolskie szkolenie psów służbowych w Skierniewicach

Ogólnopolskie szkolenie psów służbowych odbyło się na terenie miasta Skierniewice. Przewodnicy razem z czworonogami ćwiczyli różne scenariusze m.in. w Centrum Kultury i Sztuki, stadionie miejskim i na skierniewickiej parowozowni. Szkolenie trwało trzy dni i zakończyło się w środę 6 marca. Wzięło w nim udział 54 psów i ich przewodników z różnych służb i formacji mundurowych z całego kraju. Wśród nich znaleźli się m.in. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, Policji, Krajowej Administracji Skarbowej oraz żołnierze Wojska Polskiego.

Swoje umiejętności ćwiczyły psy tropiące, patrolowe i obronne. Są one na co dzień wykorzystywane w służbie patrolowej m.in. w trakcie przeszukania terenu i pomieszczeń, obrony, obezwładniania napastnika uzbrojonego w nóż i broń, oraz podczas zasadzek bądź pościgów. Stanowią cenną pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, przy ujęciu przestępców, doprowadzaniu i konwojowaniu osób. Mogą być również używane do tropienia śladów ludzkich w miejscu zdarzenia oraz podczas poszukiwań osób zaginionych. Ważnym aspektem szkolenia był trening agresji. Do tego zadania wykorzystani byli specjalnie przygotowani i przeszkoleni pozoranci.

W szkoleniu udział wzięły dzielne czworonogi ze Straży Ochrony Kolei, jak Bej z Posterunku SOK Warszawa Odolany, Chiro z Komendy Regionalnej SOK w Łodzi, Dexter z Posterunku SOK w Idzikowicach oraz Dragon i Docent z Posterunku SOK w Czechowicach-Dziedzicach. Obecni byli również członkowie PZliPPS, osoby zajmujące się kynologią służbową oraz uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół w Bolimowie. Przewodników odwiedził również Prezydent Miasta Skierniewice  Krzysztof Jażdżyk i przedstawiciele Rady Miasta.

Głównym celem ćwiczeń było podniesienie wartości użytkowej zespołu, umiejętności praktycznej pracy przewodnika z psem oraz wzajemna wymiana doświadczeń między przewodnikami z różnych służb mundurowych.

Źródło/Foto: Komenda Miejska Policji w Skierniewicach

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X