Ogólnopolskie szkolenie psów służbowych w Skierniewicach
Ogólnopolskie szkolenie psów służbowych odbyło się na terenie miasta Skierniewice. Przewodnicy razem z czworonogami ćwiczyli różne scenariusze m.in. w Centrum Kultury i Sztuki, stadionie miejskim i na skierniewickiej parowozowni. Szkolenie trwało trzy dni i zakończyło się w środę 6 marca. Wzięło w nim udział 54 psów i ich przewodników z różnych służb i formacji mundurowych z całego kraju. Wśród nich znaleźli się m.in. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, Policji, Krajowej Administracji Skarbowej oraz żołnierze Wojska Polskiego.
Swoje umiejętności ćwiczyły psy tropiące, patrolowe i obronne. Są one na co dzień wykorzystywane w służbie patrolowej m.in. w trakcie przeszukania terenu i pomieszczeń, obrony, obezwładniania napastnika uzbrojonego w nóż i broń, oraz podczas zasadzek bądź pościgów. Stanowią cenną pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, przy ujęciu przestępców, doprowadzaniu i konwojowaniu osób. Mogą być również używane do tropienia śladów ludzkich w miejscu zdarzenia oraz podczas poszukiwań osób zaginionych. Ważnym aspektem szkolenia był trening agresji. Do tego zadania wykorzystani byli specjalnie przygotowani i przeszkoleni pozoranci.
W szkoleniu udział wzięły dzielne czworonogi ze Straży Ochrony Kolei, jak Bej z Posterunku SOK Warszawa Odolany, Chiro z Komendy Regionalnej SOK w Łodzi, Dexter z Posterunku SOK w Idzikowicach oraz Dragon i Docent z Posterunku SOK w Czechowicach-Dziedzicach. Obecni byli również członkowie PZliPPS, osoby zajmujące się kynologią służbową oraz uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół w Bolimowie. Przewodników odwiedził również Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk i przedstawiciele Rady Miasta.
Głównym celem ćwiczeń było podniesienie wartości użytkowej zespołu, umiejętności praktycznej pracy przewodnika z psem oraz wzajemna wymiana doświadczeń między przewodnikami z różnych służb mundurowych.
Źródło/Foto: Komenda Miejska Policji w Skierniewicach