Obchody 41. rocznicy Protestu Głodowego Kolejarzy we Wrocławiu
W październiku 1980 roku wrocławscy kolejarze zorganizowali głodówkę, która trwała sześć dni. Protestujący domagali się m.in. uznania przez władze państwowe Związku Zawodowego Solidarność, lepszych warunków pracy i wyższego wynagrodzenia. W niedzielę 24 października 2021 r. przed Dworcem Głównym we Wrocławiu odbyły się uroczystości upamiętniające ten protest oraz 40. rocznicę powstania Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ “Solidarność”.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy Świętej w kaplicy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Modlitwie przewodniczył o. bp Jacek Kiciński CMF. W uroczystościach wzięli m.in. udział: Pan Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Pan Andrzej Dera – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Pan Andrzej Bittel – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Wicewojewoda Dolnośląski – Bogusław Szpytma, radna Sejmiku dolnośląskiego Małgorzata Calińska–Mayer, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Bogdan Kubiak, Prezes Zarządu PKP Krzysztof Mamiński, Prezes PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Ireneusz Merchel, Prezesi i Dyrektorzy spółek kolejowych, poczty sztandarowe organizacji związkowych z całego kraju, uczestnicy głodówki sprzed 41. lat oraz pracownicy kolei. Wśród zaproszonych gości w uroczystości uczestniczył dr inż. Józef Hałyk Komendant Główny Straży Ochrony Kolei.
O. bp Jacek Kiciński w homilii mówił: „Dzisiaj dziękujemy za piękną postawę, za świadectwo życia, za heroizm i za bohaterstwo kolejarzy, którzy podjęli protest głodowy. W tej trudnej sytuacji, która miała miejsce 40 lat temu, w sytuacji po ludzku bez wyjścia, stało się coś niesamowitego. Wielki zryw solidarności międzyludzkiej opartej na sprawiedliwości, stał się rzeczywistością. […]. Myśmy 40 lat temu przejrzeli, wstali jak Bartymeusz i poszli za Jezusem. Dzisiaj mamy dobry wzrok, bo jesteśmy wolni. Ale czy nadal idziemy za Chrystusem? Czy nadal Jego słowa coś znaczą w naszym życiu? Łatwo zapomnieć tę drogę, przy której siedzieliśmy w ciemności. Dzisiaj dziękujemy tym, którzy dali świadectwo wiary i wierności wobec ojczyzny. To sprawiło, że idziemy nadal za Jezusem.”
Dalsza części uroczystości przeniosła się przed Dworzec Główny we Wrocławiu, w miejsce nowej lokalizacji pomnika św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy, który został przeniesiony przed dworzec po 39 latach stania przy Starej Lokomotywowni, w której głodowali protestujący. Aktu poświęcenia pomnika dokonał bp Jacek Kiciński.
Przy obelisku odbył się uroczysty apel środowiska kolejarskiego z całej Polski, podczas którego sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera przekazał kolejarzom polską flagę w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy. W dalszej części uroczystości głos zabrali zgromadzeni goście. Minister Adamczyk stwierdził – „Kolej musi być odnawiana i tak się właśnie dzieje. Musi być odnawiany szacunek do służby kolejarskiej. Mam nadzieję, że mroczne czasy polskiej kolei już nie wrócą. Cieszę się, że kolejarska “Solidarność” dba o pamięć kolejarzy walczących o godność polskiej kolei”. Z kolei Prezes Zarządu Polskich Kolei Państwowych Krzysztof Mamiński podkreślił jak ważna jest pamięć o wydarzeniach sprzed lat: „Pamiętajmy i przekazujmy kolejnym pokoleniom tę wiedzę i ten szacunek. Bez nich nie byłoby nas. Bez nas nie będzie lepszej Polski. Czcijmy tę historię”.
W czasie uroczystości Pan Andrzej Adamczyk wręczył odznaczenia honorowe “Zasłużony dla kolejnictwa”. Natomiast Przewodniczący dolnośląskiej “Solidarności” Kazimierz Kimso odznaczył działaczy kolejowej „Solidarności” medalem 40-lecia NSZZ “Solidarność” Dolny Śląsk, a Prezesowi PKP S.A. Panu Krzysztofowi Mamińskiemu wręczył statuetkę „Solidariusza”.