Kobiety w Straży Ochrony Kolei

Dziś 8 marca - Dzień Kobiet. W Straży Ochrony Kolei pracuje ponad 400 kobiet. Wszystkie przełożyły swój potencjał na realne dbanie o bezpieczeństwo na obszarach kolejowych Rzeczypospolitej Polskiej. Ścigają kolejowych przestępców, patrolują pociągi, dworce i szlaki kolejowe, uczestniczą w różnego rodzaju akcjach i działaniach, prowadzą prelekcje edukacyjne z dziećmi i młodzieżą. Natomiast w życiu prywatnym poświęcają się dla rodziny oraz swoim pasjom.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
8 marca 2024
Drukuj
Pobierz
Kobiety w Straży Ochrony Kolei

W Straży Ochrony Kolei służbę pełni 291 kobiet-funkcjonariuszek SOK i 118 kobiet na stanowiskach administracyjnych. To ponad 13% wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Straży Ochrony Kolei. Liczba funkcjonariuszek w formacji systematycznie wzrasta. Kobiety w naszej formacji zajmują stanowiska różnego szczebla, często dowódcze i kierownicze, nadzorują prace Komend Regionalnych i Posterunków, są także Naczelnikami Wydziałów Komendy Głównej.

Od 2008 r. funkcję Zastępcy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei ds. ekonomiczno-finansowych pełni pierwsza w historii formacji kobieta na tak wysokim stanowisku kierowniczym –  Jadwiga Kowalczyk. Dodatkowo kobiecą twarzą jest rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei –  st. insp. Monika Komaszewska, dbająca o ciepły wizerunek naszej formacji.

Kobiety w Straży Ochrony Kolei są komendantami posterunków, komendantami zmiany i dyżurnymi zmiany. Pełnią rolę funkcjonariuszy operacyjnych, przewodników psów służbowych oraz kierowców pojazdów służbowych. Kobiety – funkcjonariuszki Straży Ochrony Kolei – codziennie bez wahania stają na straży bezpieczeństwa podróżnych i obszaru kolejowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Służą jak najlepiej potrafią, bo zdają sobie doskonale sprawę, że tylko ciężką pracą mogą zasłużyć sobie na szacunek i uznanie wśród kolegów. Nie ma żadnej taryfy ulgowej. Codzienną służbę doskonale godzą z rolą żony i matki. Chociaż codzienna realizacja zadań w mundurze SOK łączy się nierozerwalnie z niebezpieczeństwem, które niesie tak naprawdę każda interwencja, dla wielu z pań zawód funkcjonariusza SOK  jest spełnieniem marzeń.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X