Kobiety w Straży Ochrony Kolei
W Straży Ochrony Kolei służbę pełni 291 kobiet-funkcjonariuszek SOK i 118 kobiet na stanowiskach administracyjnych. To ponad 13% wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Straży Ochrony Kolei. Liczba funkcjonariuszek w formacji systematycznie wzrasta. Kobiety w naszej formacji zajmują stanowiska różnego szczebla, często dowódcze i kierownicze, nadzorują prace Komend Regionalnych i Posterunków, są także Naczelnikami Wydziałów Komendy Głównej.
Od 2008 r. funkcję Zastępcy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei ds. ekonomiczno-finansowych pełni pierwsza w historii formacji kobieta na tak wysokim stanowisku kierowniczym – Jadwiga Kowalczyk. Dodatkowo kobiecą twarzą jest rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei – st. insp. Monika Komaszewska, dbająca o ciepły wizerunek naszej formacji.
Kobiety w Straży Ochrony Kolei są komendantami posterunków, komendantami zmiany i dyżurnymi zmiany. Pełnią rolę funkcjonariuszy operacyjnych, przewodników psów służbowych oraz kierowców pojazdów służbowych. Kobiety – funkcjonariuszki Straży Ochrony Kolei – codziennie bez wahania stają na straży bezpieczeństwa podróżnych i obszaru kolejowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Służą jak najlepiej potrafią, bo zdają sobie doskonale sprawę, że tylko ciężką pracą mogą zasłużyć sobie na szacunek i uznanie wśród kolegów. Nie ma żadnej taryfy ulgowej. Codzienną służbę doskonale godzą z rolą żony i matki. Chociaż codzienna realizacja zadań w mundurze SOK łączy się nierozerwalnie z niebezpieczeństwem, które niesie tak naprawdę każda interwencja, dla wielu z pań zawód funkcjonariusza SOK jest spełnieniem marzeń.