Centralne Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Tradycyjnie obchody Narodowego Święta Niepodległości poprzedziła Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie sprawowana w intencji Ojczyzny, której przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Eucharystię koncelebrowali Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Msza Święta rozpoczęła się od wprowadzenia chorągwi Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego.
Już na samym wstępie do liturgii kard. Nycz nawiązał do wspólnego świętowania polskiej niepodległości: ,,Dziękujemy za dar Konstytucji 3 Maja, dziękujemy za odzyskanie niepodległości w roku 1918, a potem w 1945 i 1989. Dziękujemy Bogu za wielkich Polaków i Polski XIX, XX I XXXI wieku’’.
W homilii Biskup Polowy WP Wiesław Lechowicz przywołał słowa Jezusa Chrystusa ,,nie możecie służyć Bogu i mamonie’’, podkreślał, że zawarta jest w nich przestroga, że ,,nie do pogodzenia z wiara Boga jest zachłanność na dobra materialne’’.
Podczas Mszy Świętej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda zapalił Świece Niepodległości ofiarowana Warszawie przez papieża Piusa IX jako symbol wolnej Polski.
Główne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w samo południe na Placu Marszalka Józefa Piłsudskiego. W ceremonii udział wzięli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele rządu oraz korpusu dyplomatycznego, Wojska Polskiego i służb mundurowych, a także weterani, kombatanci, harcerze i grupy rekonstruktorów historycznych. Funkcjonariuszy i pracowników Straży Ochrony Kolei w obchodach państwowych reprezentował Komendant Główny SOK dr inż.. Józef Hałyk.
Obchody rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej na maszt, a zebrani wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Następnie został odczytany Apel Pamięci, po którym oddano salut narodowy, składający się z 21 salw. W tym samym czasie harcerze złożyli na Grobie Nieznanego Żołnierza znicz
z Ogniem Niepodległości.
Po uroczystej zmianie wart wystawionych przez wszystkie Rodzaje Sil Zbrojnych oraz innych służb mundurowych przy Grobie Nieznanego Żołnierza głos zabrał Prezydent RP dr Andrzej Duda: ,,Dla nas Polaków, ten dzień 11 listopada jest dniem radości, dumy i chwały, jest dniem, w którym po 123 latach niebytu nasze państwo – Polska odrodziło się’’. Prezydent przywołał również słowa samego Marszałka Józefa Piłsudskiego ,,Polacy chcą niepodległości, ale pragnęliby, żeby ona kosztowała 2 grosze i dwie krople krwi. Ale niepodległość jest bardzo cenna i niezwykle kosztowna’’. ,,Trzeba było o nią walczyć, nie tylko z bronią w ręku, ale walczyć o nią także i mądrym prowadzeniem spraw państwowych?’’ – podkreślił dr Andrzej Duda.
Po przemówieniu okolicznościowym Prezydent RP dr Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki, Marszałek Sejmu Elżbietą Witek, Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki i Marszałek Senior Marek Sawicki złożyli na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu.
Uroczystości państwowe zakończyły się defiladą pododdziałów Wojska Polskiego i służb mundurowych. Natomiast przedstawiciele najwyższych władz państwowych złożyli kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców Niepodległej.
Dnia 23 kwietnia 1937 roku ogłoszono specjalna ustawę informująca, że 11 listopada będzie świętem niepodległości Polski, które miało wiązać się z datą zakończenia I wojny światowej. Jednocześnie święto miało oddać hołd Józefowi Piłsudskiemu, pierwszemu Marszałkowi Polski oraz osobie, która 11 listopada 1918 roku objęła zwierzchnictwo nad Wojskiem Polskim. Jak głosiła treść ustawy, ten dzień ,,jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości’’.
Foto. insp. Piotr Żłobicki