85. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września przypada 85. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Święto uchwalone w 1998 roku przez Sejm RP poprzez aklamację. W uroczystościach zorganizowanych w stolicy przez Prezydenta m. st. Warszawy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenie Szarych Szeregów, udział wziął Komendant Główny Straży Ochrony Kolei.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
30 września 2024
Drukuj
Pobierz
85. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Uroczyste obchody upamiętniające 85-lecie powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się pod pomnikiem generała dywizji Stefana Roweckiego „Grota” oraz przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie. Uczestnicy uroczystości oddali hołd jego twórcom i przywódcom oraz żołnierzom AK, którzy poświęcili życie wwalce o wolność i niepodległość. 

Odśpiewano Hymn Rzeczpospolitej Polskiej, wygłoszono przemówienia okolicznościowe, odmówiono modlitwę ekumeniczną, odbył się też Apel Pamięci, a uroczystość zakończyła ceremonia złożenia kwiatów. Wieniec w imieniu swoim i całej formacji złożył Komendant Główny Straży Ochrony Kolei Jarosław Garstka.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Sejmu, Senatu, władz państwowych i samorządowych, reprezentanci środowisk kombatanckich oraz służb mundurowych. 

27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy powołana została Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, w Armię Krajową. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego, które działając w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Było jedynym państwem na świecie, które po stracie swego terytorium i znalezieniu się pod okupacją, przybrało postać zorganizowanego państwa podziemnego ze wszystkimi atrybutami władzy. Miało swój rząd, parlament, wojsko, sądy, administrację i szkolnictwo.

Foto. insp. Tomasz Dąbrowski

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X