85. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Uroczyste obchody upamiętniające 85-lecie powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się pod pomnikiem generała dywizji Stefana Roweckiego „Grota” oraz przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie. Uczestnicy uroczystości oddali hołd jego twórcom i przywódcom oraz żołnierzom AK, którzy poświęcili życie wwalce o wolność i niepodległość.
Odśpiewano Hymn Rzeczpospolitej Polskiej, wygłoszono przemówienia okolicznościowe, odmówiono modlitwę ekumeniczną, odbył się też Apel Pamięci, a uroczystość zakończyła ceremonia złożenia kwiatów. Wieniec w imieniu swoim i całej formacji złożył Komendant Główny Straży Ochrony Kolei Jarosław Garstka.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Sejmu, Senatu, władz państwowych i samorządowych, reprezentanci środowisk kombatanckich oraz służb mundurowych.
27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy powołana została Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, w Armię Krajową. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego, które działając w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Było jedynym państwem na świecie, które po stracie swego terytorium i znalezieniu się pod okupacją, przybrało postać zorganizowanego państwa podziemnego ze wszystkimi atrybutami władzy. Miało swój rząd, parlament, wojsko, sądy, administrację i szkolnictwo.
Foto. insp. Tomasz Dąbrowski