105. rocznica powołania Straży Ochrony Kolei z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

W tym roku główna ceremonia święta Straży Ochrony Kolei została zorganizowana w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. W Centralnych Obchodach z okazji 105. rocznicy powołania formacji uczestniczyli honorowi goście - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, a także kierownictwo Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei na czele z Komendantem Głównym dr. inż. Józefem Hałykiem.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
21 listopada 2023
Drukuj
Pobierz
105. rocznica powołania Straży Ochrony Kolei z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

W tym roku przypada 105. rocznica powołania formacji, stojącej na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze kolejowym.

Tradycyjnie obchody święta Straży Ochrony Kolei rozpoczęła uroczysta Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie sprawowana w intencji funkcjonariuszy i pracowników SOK, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup senior Józef Michalik. Eucharystię koncelebrowali ks. prał. płk Zbigniew Kępa – Naczelny Kapelan Straży Ochrony Kolei oraz ks. Bartosz Rajnowski.

W homilii Jego Ekscelencja abp. Józef Michalik podkreślił dzisiejszą pozycję Straży Ochrony Kolei. W imieniu funkcjonariuszy i pracowników SOK Arcybiskupowi Archidiecezji Przemyskiej za sprawowaną Eucharystię podziękował Komendant Główny Straży Ochrony Kolei dr Józef Hałyk.

Podczas kościelnych uroczystości Komendant Główny SOK dr Józef Hałyk został odznaczony medalem Ordynariatu Polskiego WP ,,Gloria intrepidis et animi promptis’’. Odznaczenie przyznawane jest przedstawicielom służb mundurowych, którzy jako słudzy ładu społecznego i bezpieczeństwa dają odważne świadectwo wartościom takim jak prawda, bohaterstwo i sprawiedliwość.

Uroczystość z okazji 105. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei kontynuowano w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Otwarcia części oficjalnej dokonał Naczelnik Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności Adam Morawski składając meldunek Prezydentowi RP. Następnie odśpiewano Hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

Komendant Główny Straży Ochrony Kolei dr Józef Hałyk przywitał wszystkich zaproszonych gości na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Małżonką Prezydenta ,,To wielki honor dla kierowanej przeze mnie formacji, że jest dziś z nami Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda wraz z Małżonką Panią Agatą Kornhauser-Dudą (…) Szanowny Panie Prezydencie, Szanowna Pani Prezydentowo z pełną atencją i wdzięcznością chciałbym z głębi serca podziękować, że po raz pierwszy w ponad 100-letniej historii Straży Ochrony Kolei, dane jest Nam wraz z Parą Prezydencką celebrować Nasz jubileusz”.

Podczas wtorkowej ceremonii obecni byli również: Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera wraz z zastępcą generałem Mirosławem Wiklikiem, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, Prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. Ireneusz Merchel wraz z członkami Zarządu, a także przedstawiciele duchowieństwa: ks. prof. Ryszard Czekalski – Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. prof. Waldemar Cisło – Przewodniczący Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz ks. prał. płk Zbigniew Kępa – Naczelny Kapelan SOK. Wśród znamienitych gości nie zabrakło również generała inspektora Jacka Kitlińskiego – Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, generała dywizji Tomasza Połucha – Komendanta Głównego żandarmerii Wojskowej, generała brygady Radosława Jaworskiego – Komendanta Służby Ochrony Państwa oraz przedstawicieli służb i formacji mundurowych m.in. z Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Służby Ochrony Państwa, żandarmerii Wojskowej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Wojska Polskiego. Obecni byli także przedstawiciele związków zawodowych.

W okolicznościowym wystąpieniu Komendant Główny SOK dr inż. Józef Hałyk wyraził wdzięczność funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei za zaangażowanie w codzienną, niebezpieczną i ciężką służbę ,,Wasza codzienna służba, niejednokrotnie z narażeniem życia i zdrowia jest dowodem Waszego profesjonalizmu i oddania Ojczyźnie. Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że to Wy jesteście solą tej formacji. Ostatnie wydarzenia, które miały istotny wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju – pandemia Covid-19, kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej oraz wojna w Ukrainie, były sprawdzianem odpowiedzialności naszej formacji wobec Ojczyzny. Funkcjonariuszki i funkcjonariusze z wielka dumą mogę dzisiaj stwierdzić, że wzorowo zdaliście egzamin z patriotyzmu oraz potwierdziliście swoje oddanie i troskę o drugiego człowieka. Jest to niepodważalny dowód, ze formacja jest skuteczna, odpowiedzialna i kompetentna. W tym miejscu chciałbym wyrazić wdzięczność i słowa podziękowania dla Was i waszych rodzin, które na co dzień wspierają Was w trudach i wyzwaniach codziennej służby” – powiedział szef SOK.

Rocznicowe obchody są okazją do uhonorowania szczególnie wyróżniających się funkcjonariuszy. Prezydent RP dr Andrzej Duda wręczył państwowe odznaczenia najbardziej zasłużonym funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei w Pałacu Prymasowskim podczas uroczystości z okazji 105. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei. Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej funkcjonariusze SOK odznaczeni zostali za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

Na zakończenie głos zabrał Prezydent RP dr Andrzej Duda, który podkreślił profesjonalizm i zaangażowanie funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei w szeroko rozumiane bezpieczeństwo Polski. Pogratulował jubileuszu Straży Ochrony Kolei przypominając, że ,,jest to najstarsza służba dbająca o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Została ustanowiona przez Marszałka, Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, po to aby pilnować porządku w ruchu kolejowym jako Straż Kolejowa“.

Zaznaczył też, że ,,Straż ma ogromną, ugruntowaną poprzez sprawdzenie jej skuteczności i przydatności tradycję. Straż Ochrony Kolei to dziś 3 tyś. osób, w tym 400 kobiet. To służba, która zajmuje się ochroną i dbaniem o porządek na 18 tyś. km linii kolejowych w Polsce. Pełni ogromnie ważne zadanie. Ruch kolejowy w Polsce to 5 tyś. pociągów dziennie. Każdy z tych pociągów jest chroniony właśnie przez Straż Ochrony Kolei – podobnie jak dworce i cały obszar kolejowy” – mówił Prezydent RP.

Z okazji 105. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei Komendant Główny SOK dr inż. Józef Hałyk wręczył Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej dr. Andrzejowi Dudzie w dowód najwyższego uznania i szacunku pamiątkową statuetkę.

Serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym i nagrodzonym. Dziękujemy  znamienitym gościom za przybycie i udział w tym wyjątkowym dla naszej formacji dniu.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X