Zastępca Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei uczestniczył w Centralnych Obchodach Święta Służby Więziennej

W czwartek 29 czerwca 2023 roku na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Służby Więziennej. W obchodach udział wzięli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Konhaauser-Dudą oraz Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Naszą formację reprezentował Zastępca Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei – Pan Paweł Boczek. W uroczystości udział wziął również poczet sztandarowy SOK. W czasie wydarzenia wręczono awanse generalskie i odznaczenia państwowe funkcjonariuszom Służby Więziennej.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
29 czerwca 2023
Drukuj
Pobierz
Zastępca Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei uczestniczył w Centralnych Obchodach Święta Służby Więziennej

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji Święta Służby Więziennej. Po raz pierwszy święto obchodzone było 29 czerwca, czyli w dniu św. Pawła Apostoła patrona formacji, który został ustanowiony opiekunem Służby Więziennej na mocy dekretu stolicy Apostolskiej w 2018 roku.

Główną część obchodów poprzedziła Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, sprawowana w intencji funkcjonariuszy i pracowników SW. Przewodniczył jej Biskup Polowy WP Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Więziennego.

W obchodach udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Konhauser-Dudą, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, ministrowie, posłowie i senatorowie RP, szefowie służb mundurowych oraz funkcjonariusze Służby Więziennej i ich rodziny. Straż Ochrony Kolei reprezentował Zastępca Komendanta Głównego ds. ochrony – Pan Paweł Boczek.

W trakcie uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda nadał stopień generała inspektora Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej Jackowi Kitlińskiemu, wręczył też złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, zasłużonym funkcjonariuszom SW. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wręczył także Złote odznaki ,,Za zasługi dla więziennictwa’’. Istotnym elementem uroczystości była promocja na pierwszy stopień oficerski, absolwentów studiów podyplomowych Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości (SWWS) w zakresie penitencjarystyki. Stopień podporucznika SW nadano 251 funkcjonariuszom.

,,Służba Więzienna jest absolutnie jedną z najważniejszych formacji dla bezpieczeństwa obywateli. Jest to całkowicie naturalne, bo przecież jest to z pewnością jedna z najstarszych formacji na świecie. Odkąd istnieje ludzkość były takie osoby, o których można powiedzieć w jakimś zakresie, że były nieprzystosowane do tego, aby żyć w normalny sposób pośród swoich współobywateli i w związku z tym wymagały szczególnego nadzoru, a bardzo często wymagały też izolacji’’ – powiedział Prezydent RP.

,,Przyjmijcie w dniu waszego święta wyrazy najwyższego uznania dla służby, jaką pełnicie w imieniu i na rzecz Rzeczypospolitej. To niezwykle ważna, odpowiedzialna i trudna służba. Służba, która wymaga nie tylko bardzo dobrego przygotowania w wymiarze teoretycznym i praktycznym, lecz także szczególnych cech charakteru. Wymaga hartu ducha i odwagi, ale również empatii i wrażliwości’’ – dodał Minister Sprawiedliwości.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów Służby Więziennej i pocztów sztandarowych innych służb mundurowych, w tym pocztu Straży Ochrony Kolei, który obecny był na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X