Zanik łączności na szlaku Chorzów Batory – Ruda Chebzie, powodem próba kradzieży kabla telekomunikacyjnego

Na szlaku kolejowym Chorzów Batory - Ruda Chebzie wystąpił zanik łączności zapowiadawczej. Jak się okazało, sprawcami problemów byli złodzieje, którzy kradli kable telekomunikacyjne. Funkcjonariusze gliwickiej grupy operacyjno-interwencyjnej Straży Ochrony Kolei złapali ich na gorącym uczynku. Obaj mieszkańcy Świętochłowic odpowiedzą za kradzież oraz zakłócanie prawidłowego działania przewodów wchodzących w skład infrastruktury kolejowej.
Text author
insp. Piotr Żłobicki
Date added
9 kwietnia 2024
Print
Download
Zanik łączności na szlaku Chorzów Batory – Ruda Chebzie, powodem próba kradzieży kabla telekomunikacyjnego

Posterunek Straży Ochrony Kolei w Gliwicach otrzymał telefoniczną informację, że na szlaku Chorzów Batory – Ruda Chebzie wystąpił zanik łączności pomiędzy posterunkami technicznymi. Obecni na miejscu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Grupy Operacyjno-Interwencyjnej ujęli na gorącym uczynku dwóch mężczyzn, którzy wycinali przewody telekomunikacyjne z tunelu kablowego biegnącego wzdłuż torów.

Jako dowody rzeczowe na miejscu zdarzenia zabezpieczono wycięty i zdewastowany odcinek przewodu. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy, mężczyźni zdążyli wyciąć tylko 8 metrów kabla telekomunikacyjnego. Odzyskane mienie należało do spółki PKP Telkol sp. z o.o

O kradzieży poinformowano Policję. W toku dalszych czynności mundurowi ustalili, że ujęci mężczyźni są mieszkańcami Świętochłowic w wieku 27 i 43 lata. Funkcjonariusze GOI przekazali złodziei do dyspozycji Komisariatu I Policji w Rudzie Śląskiej, gdzie trwają dalsze czynności w sprawie.

Straż Ochrony Kolei przypomina, że zgodnie z Kodeksem Karnym „kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci (…) telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej, trolejbusowej lub linii metra, powodując przez to zakłócanie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Share on Facebook
Share on X