Za nami VI Konferencja “Bezpieczeństwo na Kolei”
Tegoroczna VI Konferencja „Bezpieczeństwo na Kolei”, odbyła się w dniach 5-6 grudnia w hotelu Nadmorskim w Gdyni. Składała się z 4 bloków, poruszających tematykę wielu obszarów bezpieczeństwa na kolei tj. strategia cyberbezpieczeństwa, działania organizacyjno-techniczne i współpraca partnerska w zakresie poprawy bezpieczeństwa, wykorzystanie systemów bezzałogowych oraz sztucznej inteligencji w infrastrukturze kolejowej, bezpieczeństwo teleinformatyczne systemu kolejowego, prowadzone postępowania przez Państwową Komisję Badania Wypadków Kolejowych w 2024 roku, wpływ czynnika ludzkiego na bezpieczeństwo w ruchu na przejazdach kolejowo-drogowych oraz wzrost bezpieczeństwa w kontekście programu Bezpieczny Przejazd i Żółta Naklejka, a także panel dyskusyjny pt. “Bezpieczna Kolej”. Konferencja miała charakter ogólnopolski i stanowiła wymianę poglądów środowiska kolejarskiego oraz podmiotów odpowiedzialnych na bezpieczeństwo na kolei.
Wydarzenie oficjalnie otworzyła Anna Wojciechowska – Wiceprezes Zarządu PKP Informatyka oraz Piotr Kubicki – Członek Zarządu, Dyrektor ds. transformacji cyfrowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A i Adam Musiał – Dyrektor Generalny Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei.
Jednym z prelegentów pierwszego bloku, poświęconemu bezpieczeństwu w ruchu kolejowym, został Bartłomiej Drobotowicz – Zastępca Komendanta Regionalnego Straży Ochrony Kolei w Gdańsku. Podczas wystąpienia na temat „Rola transportu kolejowego w świetle współczesnych zagrożeń” oraz „bezpieczeństwa w kontekście kradzieży mienia, wandalizmu i ochrony obiektów”, przedstawiciel gdańskiej SOK omówił bieżące zadania realizowane przez formację, która od ponad stu lat zapewnia bezpieczeństwo na obszarach kolejowych, w pociągach i na dworcach na terenie całej Polski, a także jak wygląda współpraca Straży Ochrony Kolei z innymi służbami oraz zarządcami i przewoźnikami kolejowymi.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele m.in. Urzędu Transportu Kolejowego, Akademii Marynarki Wojennej, Państwowej Komisji Badań Wypadków Kolejowych, Politechniki Warszawskiej, PKP S.A., PKP Polskie Linii Kolejowych S.A., PKP Informatyka Sp. z o.o., PGE Energetyka Kolejowa S.A., PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o. o., Szybka Kolej Miejska w Warszawie Sp. z o.o. oraz prelegenci z różnych prywatnych firm, będących partnerami VI Konferencji.
Organizatorem VI Konferencji „Bezpieczeństwo na Kolei” była Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. Wsparcia merytorycznego udzieliła m.in. Straż Ochrony Kolei. Patronat Honorowy nad Konferencją objęło: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Cyfryzacji, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych, Urząd Transportu Kolejowego i Instytut Kolejnictwa.
Foto. Polska Izba Kolei