XVI Święto Dziękczynienia w Warszawie

4 czerwca 2023 roku w całej Polsce obchodzone było XVI Święto Dziękczynienia pod hasłem ,,Dziękujemy za czyniących pokój’’. Święto ustanowione zostało w 2008 roku przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza i ma przypominać, że zbudowanie Świątyni Opaczności Bożej łączy się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków oraz upamiętniać postać i dokonania św. Jana Pawła II. Centralnym punktem obchodów XVI Święta Dziękczynienia była Msza św. sprawowana w Świątyni Opaczności Bożej w Warszawie na Wilanowie. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele rządu, kancelarii Prezydenta i Premiera RP, wojska i służb mundurowych oraz parlamentarzyści. Straż Ochrony Kolei reprezentował Naczelnik Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności – Pan Adam Morawski.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
6 czerwca 2023
Drukuj
Pobierz
XVI Święto Dziękczynienia w Warszawie

Na tegoroczne obchody XVI Święta Dziękczynienia, złożyły się między innymi pielgrzymka z relikwiami błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, harcerza i kapłana zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Dachau, która wyruszyła z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do wilanowskiego sanktuarium. Jednak centralnym punktem obchodów była Msza św. z udziałem członków Episkopatu Polski w Świątyni Opaczności Bożej. Liturgi przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który ustanowił to Święto w 2008 roku.

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele rządu, kancelarii Prezydenta i Premiera RP, parlamentarzyści. Sprawowana Msza św. zgromadziła też liczne grono wojskowych i służb mundurowych. Obecny był również przedstawiciel Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei Pan Adam Morawski – Naczelnik Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności.

Na początku eucharystii poświęcono figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, która jest głównym elementem ściany ołtarzowej. ,,W śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa wyraża się najpełniej Boża Opaczność’’ – słowa metropolity warszawskiego. Witając zgromadzonych kardynał Nycz powiedział, że zasadniczą intencją liturgii jest pokój na Ukrainie, a także pokój między wszystkimi narodami, w naszej Ojczyźnie i w naszych sercach. Zwrócił też uwagę, że jednym z powodów do dziękczynienia Bogu jest wielki pontyfikat Jana Pawła II. ,,Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że ćwierć wieku papieża Jana Pawła II w Kościele to ogromny wkład w życie Kościoła, świata i naszej ojczyzny’’ – zaznaczył metropolita warszawski.

Wspominając postać błogosławionego księdza Frelichowskiego, którego relikwie wniesiono w tegoroczne Święto Dziękczynienia do Świątyni Opaczności Bożej biskupi zachęcali do modlitwy za młode pokolenie. Wraz z kardynałem Kazimierzem Nyczem Mszę św. koncelebrowało kilkunastu hierarchów, w tym arcybiskup krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, Prymas Polski abp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży i biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X