Wzmożone działania Straży Ochrony Kolei w „Boże Ciało”

Przed nami kolejny długi weekend i dodatkowo wolne dni od pracy. Wiele osób skorzysta z czasu wolnego i wyjedzie pociągiem by odpocząć poza miejscem zamieszkania, dlatego też na kolei pojawi się zwiększony ruch pasażerski. Aby ten czas był bezpieczny i każdy szczęśliwie dotarł do celu swojej podroży, od dziś funkcjonariusze Straży ochrony Kolei rozpoczynają wzmożone działania „Boże Ciało 2024”.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
29 maja 2024
Drukuj
Pobierz
Wzmożone działania Straży Ochrony Kolei w „Boże Ciało”

W związku ze zbliżającym się przedłużonym weekendem Bożego Ciała  od 29 maja do 2 czerwca 2024 roku na obszarze kolejowym o bezpieczeństwo podróżnych będzie dbała większa liczba funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Doświadczenia minionych lat wskazują, że w takich okresach znacznie nasila się ruch turystyczno-wypoczynkowy na kolei, a tym samym automatycznie zwiększa się ryzyko wzrostu liczby zdarzeń kolejowych.

Funkcjonariusze SOK biorący udział w działaniach będą pełnić służbę porządkową na dworcach kolejowych, w pociągach i na szlakach. Tradycyjnie nie zabraknie pojazdów uprzywilejowanych SOK na przejazdach kolejowo-drogowych. Mundurowi będą stanowczo interweniować wobec kierujących, zwrócą uwagę także na pieszych i rowerzystów, którzy popełniają wykroczenia stanowiące główne przyczyny wypadków. Ze zdecydowaną reakcją ze strony SOK spotkają się też osoby, które przechodzą przez tory w miejscach niedozwolonych.

Pracę funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei wspierają Mobilne Centra Monitoringu, noktowizory, termowizory i fotopułapki, a także specjalnie szkolone psy służbowe. Wszyscy funkcjonariusze SOK są przeszkoleni z taktyk i technik interwencyjnych oraz udzielania pierwszej pomocy. Mundurowi będą także współpracować z innymi służbami mundurowymi, głównie z Policją.

Straż Ochrony Kolei przypomina, że bezpieczeństwo podczas podróży zależy również od nas samych, dlatego powinniśmy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z pociągów. Niebezpieczne jest również przyjmowanie poczęstunku, szczególnie alkoholu od nieznajomych. Gotówkę należy dobrze schować w kilku miejscach. Nie należy też ostentacyjnie obnosić się z drogim sprzętem, a portfel dobrze jest schować w głębszą kieszeń. Zachowanie wspomnianych zasad sprawi, że nie staniemy się łatwym łupem dla kieszonkowców.

Podczas podróży należy również pamiętać o pilnowaniu swoich bagaży, gdyż każdy pozostawiony bagaż  jest traktowany jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że bagaż bez nadzoru zawsze oznacza kłopoty, takie jak opóźnienia w komunikacji kolejowej, ale również sankcje w postaci mandatu karnego.

Stale dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00 na który można zgłaszać informacje o zagrożeniach na obszarze kolejowym.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X