Wzmożone działania SOK w okresie Świąt Wielkanocnych

Przed nami świąteczny weekend. Dla Straży Ochrony Kolei to czas wzmożonych działań. Od piątku do Poniedziałku Wielkanocnego na stacjach, dworcach i w pociągach należy spodziewać się większej ilości funkcjonariuszy. Wzmożone patrole będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżnych, a także reagować na przypadki łamania przepisów porządkowych na kolei. Wielkanoc to czas refleksji ale także nadziei, radości i życzliwości, postarajmy się więc, by podróż pociągiem była przyjemna i bezpieczna, abyśmy mogli na czas spotkać się z bliskimi.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
5 kwietnia 2023
Drukuj
Pobierz
Wzmożone działania SOK w okresie Świąt Wielkanocnych

Okres przedświąteczny, a także same Święta Wielkanocne to czas wzmożonego ruchu podróżnych na obszarze kolejowym, wynikający z przygotowań oraz przemieszczania się pociągami po terenie całego kraju na rodzinne spotkania lub kilkudniowy wypoczynek. Zwiększonego ruchu kolejowego należy spodziewać się zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach regionalnych. W szczególności od 7 do 10 kwietnia przewidywany jest większy ruch pociągów, w związku z wyjazdami i powrotami ze świątecznego odpoczynku. 

Dla funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei to dni wytężonej służby, której głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom korzystających z usług PKP. Nad bezpieczeństwem podróżujących pociągami, na dworcach i stacjach kolejowych czuwać będzie większa niż zazwyczaj liczba funkcjonariuszy SOK. Mundurowi w trakcie prowadzonych działań, będą także zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, w szczególności tych, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Funkcjonariusze SOK pojawią się również na szlakach kolejowych, a także będą pełnić służbę prewencyjno-porządkową na przejazdach kolejowo-drogowych, gdzie zadbają o bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Pracę funkcjonariuszy będą wspierać specjalnie przeszkolone, patrolowo-obronne psy służbowe oraz nowoczesne wyposażenie techniczne takie jak noktowizory, termowizory, lornetki i fotopułapki oraz cyfrowy system łączności radiowej. Szczególnym jednak wsparciem do działań będą Mobilne Centra Monitoringu (MCM) – terenowe pojazdy specjalne, które będą wykorzystywane do monitorowania obszaru kolejowego. W miejscach występowania zagrożeń wymagających szczególnego zaangażowania i specjalistycznych metod działania pojawią się zespoły Grup Operacyjno-Interwencyjnych, które po cywilnemu będą prowadzić działania między innymi w pociągach i na dworcach w celu ujawnienia sprawców kradzieży kieszonkowych.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – nie należy pozostawiać swojego bagażu bez opieki, wszystkie cenne rzeczy, w tym gotówkę powinno się trzymać zawsze blisko sobie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na kolei zależy nie tylko od działań funkcjonariuszy SOK, ale od zachowania wszystkich osób korzystających z usług PKP. Dołóżmy zatem wszelkich starań, aby zbliżające się święta były bezpieczne.  Dodatkowo dla podróżnych przez całą dobę czynny jest numer alarmowy SOK – 22 474 00 00, pod który można zgłaszać informacje o sytuacjach wymagających interwencji funkcjonariuszy SOK. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X