Współpraca służb przynosi oczekiwane efekty

W ciągu dwóch dni funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przy wsparciu policjantów i strażników granicznych prowadzili zintensyfikowane działania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez zapobieganie i zwalczanie przestępczości na kolei. Inicjatywa miała na celu wzmocnienie współpracy formacji mundurowych w ramach międzynarodowej akcji „RAW – Rail Action Week”. Oto zapis niektórych wydarzeń na obszarze kolejowym, zarejestrowanych przez Komendę Główną SOK.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
8 listopada 2024
Drukuj
Pobierz
Współpraca służb przynosi oczekiwane efekty

Poznań: Ucieczka z Ośrodka Wychowawczego

Dnia 07.11.2024 r. do komendanta zmiany Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu, zgłosił oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, potrzebę udzielenia wsparcia w poszukiwaniu osoby nieletniej, która samowolnie oddaliła się z Ośrodka Wychowawczego w Poznaniu i może kierować się pociągiem do stacji Kraków Główny. Rysopis osoby poszukiwanej został przekazany patrolowi SOK z Komendy Regionalnej w Poznaniu pełniącemu służbę w dworcu osobowym stacji Poznań Gł. Po 15 minutach patrol SOK wspólnie z patrolem z Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu w pociągu PKP Intercity, ujął poszukiwanego 15-letniego chłopca. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komisariat Policji Poznań Wilda.

Kraków: Poszukiwany przez Sąd Rejonowy

Dnia 07.11.2024 roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej w Krakowie, podczas patrolu w stacji Kraków Główny, zauważyli podejrzanego mężczyznę, który na widok funkcjonariuszy zaczął się nerwowo zachowywać. Wobec mężczyzny podjęto interwencję, obecni na miejscu funkcjonariusze Policji z Komisariatu II w Krakowie, sprawdzili dane w bazie KSIP. Okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy, w celu doprowadzenia do najbliższego Zakładu Karnego. 34-latek został przekazany funkcjonariuszom Policji w celu prowadzenia dalszych czynności.

Wrocław: Poszukiwany przez Policję

Dnia 07.11.2024 r. wspólny patrol SOK z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei we Wrocławiu i Policji z Komisariatu Kolejowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, zgłosił komendantowi zmiany SOK, że przed wejściem do stacji Wrocław Główny podjął interwencję do mężczyzny , który na widok mundurowych próbował się oddalić. Po wylegitymowaniu i sprawdzeniu w policyjnej bazie osób poszukiwanych KSiP, ujęty okazał się osobą poszukiwaną przez Komendę Powiatową Policji w Myszkowie, celem ustalenia miejsca pobytu. Poszukiwanego ujęto i doprowadzono do KK KWP, gdzie prowadzone są dalsze czynności.

Konin: Cudzoziemiec bez prawa pobytu w Polsce

Dnia 07.11.2024 r. do dyżurnego zmiany Posterunku Straży Ochrony Kolei w Koninie, zgłosił dowódca patrolu, że podczas wspólnego patrolu z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Placówki w Kaliszu w pociągu PKP Intercity, ujęli obywatela Wietnamu, który nielegalnie przebywał w Polsce. 23-latek posiadał przy sobie paszport, bez ważnej karty pobytu na terytorium RP. Dalsze czynności prowadzi Placówka Straży Granicznej w Kaliszu, która stosowne dokumenty przekaże do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Wrocław: Obywatel Bangladeszu przebywał w Polsce nielegalnie

Dnia 07.11.2024 r. patrol z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei we Wrocław powiadomił, że w czasie wspólnego patrolu z funkcjonariuszami Straży Granicznej  we Wrocławiu w holu dworca Wrocław Główny, podjęli rutynową kontrolę pod kątem osób podejrzanych o nielegalny pobyt, mężczyzny – obywatela Bangladeszu. Po sprawdzeniu w systemie SIS okazał się być osobą nielegalnie przebywającą na terenie Polski. Ujęty 30-letni cudzoziemiec został przekazany do dalszych czynności służbowych patrolowi SG Wrocław.

Chełm: Pociągiem chciała nielegalnie przekroczyć granicę RP

W dniu 07.11.2024 r. w stacji Dorohusk, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Posterunku w Chełmie wspólnie z funkcjonariuszem Straży Granicznej z Placówki w Dorohusku, ujawnili przypadek próby przekroczenia granicy RP bez wymaganych dokumentów. Do zdarzenia doszło podczas odprawy granicznej w pociągu międzynarodowym. Obywatelka Ukrainy, nie posiadała dokumentów uprawniających do legalnego przekroczenia granicy RP oraz pobytu na terytorium Polski. Ujęta osoba została przewieziona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej do Placówki Straży Granicznej w Dorohusku, celem prowadzenia dalszych czynności w tej sprawie.

Poznań: Interwencja wobec obywateli Indii

Dnia 07.11.2024 r. funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, podjęli w holu dworca PKP Poznań Główny, interwencję wobec trzech obywateli Indii. Dowódca patrolu SG poprosił o wsparcie osoby prowadzące czynności służbowe, inspektora SOK I majora SG. Podczas interwencji ustalono, że dwóch mężczyzn przebywa nielegalnie na terenie Polski. Cudzoziemcy zostali przeszukani i zatrzymani przez Straż Graniczną. Wobec zatrzymanych funkcjonariusze użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek. Dalsze czynności prowadzi Placówka Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy.

Gdynia: Obywatel Indii bez ważnych dokumentów

W dniu 07.11.2024 roku wspólny patrol funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gdyni oraz Placówki Straży Granicznej w Gdyni, zgłosił do dyżurnego SOK, że na stacji Gdynia Główna legitymowali mężczyznę, który na ich widok zachowywał się nerwowo. Obywatel Indii nie posiadał dokumentów uprawniających do przebywania na terenie Polski. 22-latek został przewieziony do Placówki Straży Granicznej w Gdyni w celu prowadzenia dalszych czynności.

Wrocław: Poszukiwana młoda kobieta

Dnia 06.11.2024 dyżurny Komisariatu Kolejowego Komendy Wojewódzkiej Policji Wrocław Główny, zgłosił do komendanta zmiany Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei we Wrocławiu, że otrzymał zgłoszenie od KPP Brzezina, że w pociągu relacji Białystok – Wrocław Główny podróżuje kobieta zaginiona w ramach I poziomu poszukiwań. Do pociągu natychmiast skierowano patrol SOK,  który ujął kobietę odpowiadającą rysopisowi. 22-latka okazała się być osobą poszukiwaną.  O powyższym powiadomiono Kolejowy Komisariat Policji we Wrocławiu. Poszukiwania prowadziła Komenda Powiatowa Policji w Brzezinach. Młoda kobieta trafiła w ręce Policji.

Chełm: Zakłócanie ładu i porządku publicznego

W dniu 06.11.2024 r. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Posterunku w Chełmie podczas patrolowania stacji Chełm, bezpośrednio przed odjazdem pociągu na żądanie kierownika pociągu podjęli interwencję do nietrzeźwego pasażera, który swoim zachowaniem w obecności podróżnych zakłócił ład i porządek publiczny. Mężczyzna nie posiadał ważnego biletu na przejazd oraz odmówił okazania dokumentu tożsamości, przez cały czas trwania interwencji wykrzykiwał słowa powszechnie uważane za obelżywe w obecności innych podróżnych oraz groził, że w przypadku dalszego prowadzenia interwencji przez funkcjonariuszy SOK podejmie próbę samobójczą rzucając się pod pociąg. Nietrzeźwego mężczyznę patrol SOK wyprowadził z pociągu. Powiadomiono Komendę Miejską Policji w Chełmie. Policjanci zabrali 56-latka do Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym w Chełmie celem wytrzeźwienia. Badanie trzeźwości wykazało 2,5 promila alkoholu w organizmie. Dalsze czynności prowadzi Posterunek Straży Ochrony Kolei w Chełmie.

Iława: Ujęty dzięki SIS

Dnia 06-11-2024 r. kierownik pociągu powiadomił telefonicznie komendanta zmiany z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Iławie, że w stacji Iława Główna prosi o patrol SOK do osoby bez biletowej. Po wjeździe pociągu do stacji Iława osoba sama opuściła skład pociągu. Funkcjonariusze SOK przeprowadzili rozmowę z obsługą pociągu, gdzie kierownik poinformował, że mężczyzna popełnił wykroczenie w stacji Ostróda, chodząc po torach w miejscu zabronionym, nie posiadał również dokumentów. Patrol SOK z Iławy, wezwał patrol policji z KPP Iława, w celu ustalenia danych osobowych. W trakcie oczekiwania na przyjazd policji mężczyzna ten nie wykonywał poleceń patrolu i był agresywny w stosunku do funkcjonariuszy, w związku z czym zastosowano środki przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i  kajdanek. W toku przeprowadzonych czynności stwierdzono, że mężczyzna figurował w SIS (System Informacyjny Schengen) jako osobą poszukiwaną przez wymiar sprawiedliwości w Austrii.

Te liczne przykłady wskazują, z jak ogromną różnorodnością zdarzeń stykają się w swojej codziennej służbie funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X