Wspólne działania SOK z ITD na przejazdach kolejowo-drogowych

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego oraz przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, prowadzili działania pod nazwą „Bezpieczny Przejazd”. Akcja miała na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas przejazdu przez tory. W działaniach wykorzystano Mobilne Centrum Monitoringu SOK, które służyło mundurowym do rejestrowania wykroczeń popełnianych przez kierowców na przejazdach kolejowych.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
17 grudnia 2024
Drukuj
Pobierz
Wspólne działania SOK z ITD na przejazdach kolejowo-drogowych

W piątek na warszawskich przejazdach usytuowanych na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami kołowymi w jednym poziomie, stanowiących jedno z najbardziej newralgicznych miejsc w systemie kolejowym pod względem bezpieczeństwa, przeprowadzono działania pod nazwą ” Bezpieczny Przejazd”. Funkcjonariusze Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie i Posterunku SOK w Tłuszczu, wspólnie z inspektorami Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego 
z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD GITD) oraz pracownikami warszawskiego i siedleckiego Zakładu Linii Kolejowych, monitorowali trzy przejazdy kolejowo-drogowe. Kierowcy, którzy nie zastosowali się do przepisów porządkowych i popełniali tym samym wykroczenie, musieli się liczyć z konsekwencjami prawnymi.

Do działań wykorzystano pojazd specjalny MCM wyposażony w kamery oraz odbiorniki obrazu. Samochód stanowi wyposażenie warszawskiej Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei. To Mobilne Centrum Monitoringu posłużyło do rejestracji wykroczeń na przejazdach kolejowych. Funkcjonariusze SOK i GITD zatrzymywali kierujących, którzy łamali przepisy ruchu drogowego. Mundurowi zaobserwowali 14 sytuacji w którzy popełniono wykroczenie. Wszyscy sprawcy zostali ukarani mandatami karnymi na łączną sumę 13 800 zł. Uczestnikom ruchu drogowego rozdawano również ulotki podnoszące świadomość zagrożenia jakim jest nieodpowiednie pokonywanie przejazdów kolejowych, bowiem w większości przypadków kolizja pociągu z samochodem, jednośladem czy pieszym kończy się tragicznie.

Są to pierwsze działania tego typu z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego i z pewnością będą kontynuowane.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X