Wielki Piknik służb mundurowych pod hasłem ,,Akademia Ratownicza RENEGADE/SAREX-23’’

W niedzielę w wielkopolskiej Kobylej Górze odbył się III Wielki Piknik służb ratowniczych pod hasłem ,,Akademia Ratownicza RENEGADE/SAREX-23’’. Uczestnicy byli świadkami największych ćwiczeń służb mundurowych w kraju. Nie brakowało również przedstawicieli Straży Ochrony Kolei, którzy zaprezentowali sprzęt najnowszej generacji wykorzystywany w codziennej służbie dla zapewnienia bezpieczeństwa na obszarze kolejowym. Warto podkreślić, że jest to największe wydarzenie tego typu w kraju, gromadzące wszystkie służby odpowiadające za bezpieczeństwo oraz ratownictwo w ramach struktur cywilnych, mundurowych i wojskowych.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
23 maja 2023
Drukuj
Pobierz
Wielki Piknik służb mundurowych pod hasłem ,,Akademia Ratownicza RENEGADE/SAREX-23’’

Wielki Piknik Służb odbył się 21 maja 2023 roku w gminie Kobyla Góra w województwie wielkopolskim na terenach przyległych do zalewu Blewązka, skoordynowany przez Grupę poszukiwawczo-Ratowniczą Nocny Tropiciel RENEGADE/SAREX, przy wsparciu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Impreza w której brało udział tysiące mieszkańców była zwieńczeniem ćwiczeń ratowniczych, które realizowane były na terenie gminy Kobyla Góra.

W niedzielnym pikniku wzięli udział przedstawiciele wszystkich służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w kraju w tym za działania ratownicze, poszukiwawcze, poszukiwawczo-ratownicze między innymi Straż Ochrony Kolei, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Wojsko Polskie, Służba Więzienna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa, Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna, Krajowa Administracja Skarbowa oraz WOPR i Ratownictwo Medyczne.

Głównym celem pikniku było zaprezentowanie sił zbrojnych RP i poszczególnych służb mundurowych jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym. Uczestnicy prezentowali pracę służb działających na co dzień pod presją czasu i w poczuciu odpowiedzialności za ludzkie życie. Niedzielnemu wydarzeniu w Kobylej Górze towarzyszyły liczne atrakcje w postaci pokazów ratowniczych, pożarniczych i antyterrorystycznych, warsztatów, konkursów i zabaw dla dzieci.

Na stanowisku promocyjnym Straży Ochrony Kolei można było zobaczyć sprzęt najnowszej generacji jakim dysponuje formacja, aby zapewnić bezpieczeństwo na obszarze kolejowym. Funkcjonariusze SOK zaprezentowali flotę samochodową oraz środki techniczne takie jak termowizory, noktowizory i fotopułapki oraz środki przymusu bezpośredniego. Niemałą atrakcją podczas imprezy był również pokaz wyszkolenia psów służbowych o imieniu Carbon i Colt, który zgromadził wielką rzeszę odbiorów.

Rodzice z dziećmi mieli okazję do rozmów z funkcjonariuszami SOK, żołnierzami, policjantami, strażakami i ratownikami medycznymi. Kolejki chętnych ustawiły się, by zwiedzić od środka Mobilne Centrum Monitoringu (MCM) – pojazd obserwacyjny SOK do zadań specjalnych, kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, strażackie wozy bojowe, helikoptery LPR i wojskowe. Można było postrzelać z broni palnej i obejrzeć wirtualne sposoby szkolenia żołnierzy na symulatorach pola walki. Dodatkowo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Biuro Rzecznika Praw Dziecka przygotowały miasteczko zabaw dla dzieci oraz wiele konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.

Obecna na pikniku Minister – Pani Marlena Maląg podczas jego uroczystego otwarcia powiedziała, że najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo Polaków w obliczu wojny w Ukrainie ,,Musimy w sposób odpowiedzialny dbać o bezpieczeństwo Polaków, szczególnie w obliczu wojny za wschodnią granicą. Poczucie bezpieczeństwa w piramidzie potrzeb zawsze jest na szczycie, ale nie zawsze zdajemy sobie w pełni sprawę, jak o to bezpieczeństwo trzeba walczyć, troszczyć się i umieć skoordynować wspólne działania’’. Minister rodziny skierowała również podziękowania do szefów wszystkich służb w kraju odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne. Patronat nad wydarzeniem objęli Wicepremier i Minister Obrony Narodowej – Pan Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pan Mariusz Kamiński, Minister Infrastruktury – Pan Andzej Adamczyk, Minister Rodziny i Polityki Społecznej – Pani Marlena Maląg, Rzecznik Praw Dziecka – Pan Mikołaj Pawlak oraz Wojewoda Wielkopolski – Pan Michał Zieliński. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X