W 102. rocznicę „Cudu nad Wisłą”

15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W tym roku główne obchody z udziałem Prezydenta RP odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie miała miejsce uroczysta odprawa wart. Tego dnia Straż Ochrony Kolei reprezentował Komendant Główny SOK, dr inż. Józef Hałyk.
Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
16 sierpnia 2022
Drukuj
Pobierz
W 102. rocznicę „Cudu nad Wisłą”

W poniedziałek, 15 sierpnia 2022 roku, centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy, odprawiona w Katedrze Polowej WP. Przewodniczył jej Biskup Polowy Wiesław Lechowicz, który podczas homilii nawiązał m.in. do historii oręża polskiego i wydarzeń z 1920 roku, podkreślając, że „zwycięstwo wojsk polskich było tak wielkie i niespodziewane, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego nazwane zostało cudem nad Wisłą. Już trzy lata później, w 1923 roku, postanowiono, że święto Wojska Polskiego będzie obchodzone właśnie 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Maryi”. Biskup Polowy nawiązał także do obecnej sytuacji na Ukrainie oraz codziennej, ofiarnej służby polskiego żołnierza –  „Dziękujemy za to, że w przeciwieństwie do współczesnych agresorów używacie inteligencji, wiedzy, zdobyczy technicznych i zdolności bojowych w celach pokojowych”. 

Następnie uroczyste obchody przeniosły się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystej odprawie wart wzięli udział Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Pan Andrzej Duda wraz z Małżonką, a także przedstawiciele najwyższych władz państwowych, kadra dowódcza Wojska Polskiego, żołnierze, kombatanci oraz szefowie formacji mundurowych. Straż Ochrony Kolei reprezentował dr inż. Józef Hałyk, Komendant Główny SOK.  

– “Naszą odpowiedzialnością dzisiaj jest, nie szczędząc sił i środków, zapewnić jak najlepsze i jak najnowocześniejsze wyposażenie polskiej armii. Tak byśmy byli w stanie nie tylko obronić się sami, ale byśmy nie musieli się bronić.” – podkreślił podczas przemówienia Pan Andrzej Duda. W dzień Święta Wojska Polskiego Prezydent RP wyraził także słowa podziękowania dla żołnierzy – „Dziękujemy za wytrwałą służbę dla Ojczyzny. Dziękujemy za dzielność. Dziękujemy za odpowiedzialność. Dziękujemy za wzorowe codzienne wykonywanie obowiązków, czasem z narażeniem życia. Mówię to szczególnie w tym momencie, bo trzeba jasno powiedzieć: tak trudnych lat, z jakimi mamy do czynienia ostatnio, nie było na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci w historii Rzeczypospolitej. Tak trudnych dla nas wszystkich, ale także stawiających tak wysokie wymagania naszym żołnierzom, naszym funkcjonariuszom – wszystkim tym, którzy stoją na straży naszego bezpieczeństwa”.

Do uczestników podniosłych obchodów zwrócił się także Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak, wskazując, że „Tegoroczne obchody przypadają na czas dramatycznie trudny. Za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa batalia o wolność i niezawisłość Ukrainy oraz o przyszłość wszystkich europejskich narodów. Mijają lata, a jedno się nie zmienia: imperialna Rosja zawsze stała po stronie zła. Naszym zadaniem jest zatrzymać rozprzestrzenianie tego zła”. 

Podczas uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Prezydent RP w obecności szefa MON, wręczył nominacje generalskie. Delegacje złożyły również wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a także przed pomnikami ofiar katastrofy smoleńskiej, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Marszałka Piłsudskiego.

***

W tym roku centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej zorganizowane zostały pod hasłem „Weekend z wojskiem”. W dniach od 13 do 15 sierpnia na terenie całego kraju odbyły się liczne wydarzenia patriotyczne, sportowe i rozrywkowe, m.in. takie jak pikniki, koncerty, okolicznościowe biegi czy wystawy, które pozwoliły świętować ten wyjątkowy dzień razem z żołnierzami, a także upamiętnić wiktorię Polski w walce z rosyjskim najeźdźcą w 1920 roku. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X