Uroczysty apel z okazji Święta Straży Marszałkowskiej

W dniu 19 maja 2023 roku na terenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbył się uroczysty apel z okazji Święta Straży Marszałkowskiej. W obchodach udział wzięli Marszałkowie Sejmu i Senatu, Wicemarszałkowie oraz funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej i ich rodziny. W wydarzeniu uczestniczyli też parlamentarzyści, ministrowie oraz przedstawiciele formacji mundurowych. Straż Ochrony Kolei reprezentował Komendant Główny SOK – Pan dr inż. Józef Hałyk.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
22 maja 2023
Drukuj
Pobierz
Uroczysty apel z okazji Święta Straży Marszałkowskiej

W piątek po raz piąty swoje Święto obchodziła Straż Marszałkowska. Sejmowe uroczystości zainaugurowała Msza św. w intencji funkcjonariuszy odprawiona w Kościele pw. św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie. Uroczystości odbyły się na dziedzińcu Parlamentu podniesieniem biało-czerwonej flagi i odegraniem hymnu państwowego.

W wydarzeniu uczestniczyli Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk, Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski oraz Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. W uroczystym apelu udział wzięli także parlamentarzyści, ministrowie, przedstawiciele formacji mundurowych oraz rodziny funkcjonariuszy. Straż Ochrony Kolei reprezentował Komendant Główny Straży Ochrony Kolei – Pan dr inż. Józef Hałyk.

Podczas uroczystości Marszałek Sejmu RP podkreśliła, że w tym roku mija pięć lat od podjęcia przez Sejm uchwały zmieniającej status funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej ,,Z pracowników Kancelarii Sejmu staliście się służbą mundurową, bardzo młodą służbą mundurową, bo macie zaledwie pięć lat, ale tak naprawdę wspaniale wpisujecie się w dzieje polskiego parlamentaryzmu’’. ,,Jesteśmy z was naprawdę bardzo, bardzo dumni, to jest odpowiedzialna służba, niezwykle wymagająca, ale myślę, że równie niezwykle stresująca. Jesteście naszą wizytówką, to z wami pierwszymi stykają się parlamentarzyści, ale także nasi goście. I od waszego profesjonalizmu, ale także od wysokiej kultury osobistej, której od was oczekujemy, zależy jak będziecie oceniani’’ – zwróciła uwagę Marszałek Sejmu.

Również Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podziękował funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej za ich pracę ,,Jesteście częścią wielkiej parlamentarnej rodziny, jesteśmy z was dumni i dziękujemy, że służycie parlamentowi, Polsce i Polakom. Dzięki wam czujemy się zaopiekowani, czujemy się bezpiecznie, możemy w pełni zająć się wykonywaniem swoich obowiązków’’.

Głos zabrał także Komendant Straży Marszałkowskiej podinspektor Michał Sadoń, który powiedział, że kierowana przez niego formacja jest najmłodszą służbą mundurową, o tradycjach sięgających drugiej połowy szesnastego wieku. Zwrócił uwagę, że Straż Marszałkowska pełni nie tylko funkcję reprezentacyjną, lecz także dba o szeroko rozumiane bezpieczeństwo Sejmu i Senatu.

Centralnym punktem uroczystości na terenie kompleksu sejmowego stanowiło wręczenie aktów mianowania funkcjonariuszy na kolejny stopień w korpusie podoficerskim, w korpusie chorążych i w korpusie oficerskim. Uroczysty apel zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.

Foto: Sejm RP, Senat RP

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X