Uroczystości związane z upamiętnieniem Zbrodni Katyńskiej

W czwartek, 13 kwietnia obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, święto państwowe wprowadzone uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 14 listopada 2007 roku. W ramach tegorocznych obchodów odbył się szereg uroczystości, związanych z upamiętnieniem wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej. W tym roku przypada 80. rocznica odkrycia masowych grobów polskich oficerów i ujawnienia zbrodni. W uroczystościach patriotyczno-religijnych, które odbyły się w Warszawie udział wzięli przedstawiciele Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei oraz poczet sztandarowy SOK.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
17 kwietnia 2023
Drukuj
Pobierz
Uroczystości związane z upamiętnieniem Zbrodni Katyńskiej

W piątek w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza Św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy dr Wiesław Lechowicz, który dziękował środowiskom katyńskim za stanie na straży pamięci, tożsamości i prawdy o Zbrodni Katyńskiej. Msza  Św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego oraz odegrania Mazurka Dąbrowskiego. W homilii Ordynariusz Polowy podkreślił, że pójście za Jezusem, daje gwarancję zwycięstwa „… Jezus jest Dowódcą wymagającym i czasami Jego polecenia napotykają na opór ze strony naszej natury, skłonnej ulegać pokusie do życia wygodnego i egoistycznego”.

Biskup Polowy dr Wiesław Lechowicz mocno podkreślił, że wiadomość o mordzie tysięcy polskich oficerów, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Straży Ochrony Kolei, niektórych zmobilizowała do jeszcze większego wysiłku i gotowości oddania nawet życia w imię niepodległej Ojczyzny. „Na niektórych ta zbrodnia nadal działa i nie pozwala na bierność i apatię, lecz wręcz przeciwnie, wyzwala energię, by kolejne pokolenie Polaków były czujne, bo wróg naszej wolności osobistej i narodowej nie złożył broni” – dodał bp Lechowicz.

Zdaniem Biskupa Polowego obecni na Mszy Św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej należą do szlachetnych naśladowców św. Piotra „słowem i czynem stoicie na straży pamięci i zarazem naszej tożsamości, ostrzegając przed odrzuceniem Tego, który jest kamieniem węgielnym, na którym nie tylko można, ale powinno się budować gmach życia osobistego, rodzinnego i narodowego”.

Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego, w tym kapelan SOK – ks. prał. kan. płk Zbigniew Kępa. We Mszy Św. uczestniczył Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej – Pan Łukasz Kudlicki, a także przedstawiciele środowisk katyńskich, wojska, służb mundurowych oraz Warszawskiej Rodziny Katańskiej i Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939. Obecny był również przedstawiciel Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei Pan Adam Morawski – Naczelnik Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności. Po Eucharystii wszyscy wierni udali się do Kaplicy Katyńskiej, gdzie złożone zostały znicze w intencji pomordowanych na Wschodzie.

Z kolei w sobotę w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie upamiętniono kapelanów katyńskich, którzy towarzyszyli żołnierzom i zostali zamordowani przez Sowietów. Uroczystość poprzedziła Msza Św. sprawowana pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, liturgię zaś koncelebrował biskup polowy Wojska Polskiego dr Wiesław Lechowicz.

Dodatkowo w związku z 80. Rocznicą odkrycia zbrodni katyńskiej Stowarzyszenie Pamięci Kapelanów Katyńskich wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej upamiętniło katolickich kapelanów Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Służby Więziennej, Straży Ochrony Kolei i harcerstwa – ofiary zbrodni katyńskiej tablicą memorialną w Panteonie Wielkich Polaków. Na czarnej, marmurowej tablicy znajduje się 26 nazwisk duchownych katolickich oraz kapłana z Kościoła greckokatolickiego zamordowanych w ramach Zbrodni Katyńskiej. Nad nazwiskami umieszczono napis ,,Vinctis non Victis’’ (Pokonanym – Niezwyciężonym) oraz oznaczenia kołnierzy munduru tzw. patki z przedwojennego korpusu duszpasterstwa wojskowego.

Podczas Eucharystii kardynał Kazimierz Nycz podziękował za inicjatywę upamiętniania kapelanów oraz tych wszystkich, którzy zostali zamordowani w czasie Zbrodni Katyńskiej. „Mam na myśli wszystkich oficerów, funkcjonariuszy policji i innych służb. Modlimy się za księży kapelanów Wojska Polskiego, którzy niosąc nadzieję i towarzysząc oficerom, także zostali zamordowani. Dziękuję, że znalazło się grono osób, które zadbały o to, żebyśmy dzisiaj w ich intencji się modlili i odsłonili specjalną tablicę w tej świątyni, która takim właśnie patriotycznym celom służy”.

W homilii Biskup Polowy WP dr Wiesław Lechowicz przypomniał, że kapelani uwięzieni w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku pełnili swoją posługę z ogromnym poświęceniem i narażeniem życia „służyli tym, z którymi dzielili los jeńców”.

Na koniec głos zabrał kapelan Straży Ochrony Kolei – ks. płk Zbigniew Kępa, który podziękował kard. Kazimierzowi Nyczowi i proboszczowi Świątyni Opatrzności Bożej za możliwość umieszczenia tablicy w Panteonie Wielkich Polaków. Wyraził wdzięczność rodzinom kapelanów katyńskich, które przybyły na uroczystość z różnych stron Polski oraz przedstawicielom wojska i służb mundurowych za wystawienie pocztów sztandarowych i oprawę uroczystości.

W uroczystości uczestniczyło liczne grono wiernych m.in. rodziny zamordowanych kapelanów katyńskich, przedstawiciele Wojska Polskiego i służb mundurowych – Policji, Straży Granicznej i Straży Ochrony Kolei. Były także reprezentacje Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Poczty Polskiej, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie oraz Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich.

Straż Ochrony Kolei reprezentowali przedstawiciele Komendy Głównej SOK Pan Adam Morawski – Naczelnik Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności oraz Pan Sylwester Wesołowski – Naczelnik Wydziału ds. przeciwdziałania zagrożeniom, a także wystawiono poczet sztandarowy SOK.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X