Udział Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei dr inż. Józefa Hałyka w uroczystościach Beatyfikacji Rodziny Ulmów w Markowej

10 września 2023 roku w Markowej na Podkarpaciu odbyła się uroczystość Beatyfikacji Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, którzy zostali zamordowani 24 marca 1944 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów. Nabożeństwu przewodniczył wysłannik Papieża, Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro. W uroczystej Mszy Beatyfikacyjnej uczestniczyli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i przedstawiciele władz państwowych oraz kardynałowie, biskupi i księża. Obecni byli także dowódcy Wojska Polskiego i szefowie służb mundurowych. Naszą formację reprezentował Komendant Główny Straży Ochrony Kolei dr inż. Józef Hałyk.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
11 września 2023
Drukuj
Pobierz
Udział Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei dr inż. Józefa Hałyka w uroczystościach Beatyfikacji Rodziny Ulmów w Markowej

W niedzielę, 10 września br. o godz. 10:00 w Markowej koło Łańcuta w województwie podkarpackim rozpoczęła się Msza Święta Beatyfikacyjna dziewięcioosobowej rodziny Ulmów – Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci Stasi, Basi, Marysi, Antosia, Władzia, Frania i dziecka nienarodzonego. Wszyscyzostali zamordowani 24 marca 1944 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów. Papież Franciszek włączył ich do grona błogosławionych. Uroczystości odbyły się w ich rodzinnej wsi, w pobliżu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

Nabożeństwu przewodniczył Jego Eminencja Kardynał Marcello Semeraro, Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu Papieża Franciszka dokonał aktu beatyfikacji. W Eucharystii wzięło udział około tysiąca duchownych z Polski i zagranicy, w tym m.in. Prymas Polski Wojciech Polak, przewodniczący Episkopatu Polski Stanisław Gądecki, kardynał Kazimierz Nycz, kardynał Stanisław Dziwisz, kardynał Robert Sarah, kardynał Gerhard Ludwig Muller, metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal. Obecny był także Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Na zakończenie nabożeństwa połączono się z Ojcem Świętym w Watykanie, który odmówił modlitwę Anioł Pański i udzielił błogosławieństwa wszystkim uczestnikom uroczystości. Do Markowej przybyło około 30 tysięcy pielgrzymów.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą, Premier RP Mateusz Morawiecki, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Wiceprezes Rady Ministrów i Prezes Partii Prawo i Sprawiedliwość dr Jarosław Kaczyński, Minister Obrony Narodowej Mateusz Błaszczak, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński, Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz członkowie rodzin spokrewnionych z Józefem i Wiktorią Ulmami. W tym ważnym dla Naszego narodu dniu nie zabrakło także przedstawicieli Wojska Polskiego i służb mundurowych. Straż Ochrony Kolei reprezentował Komendant Główny SOK dr inż. Józef Hałyk.

Jak powiedział Papież Franciszek z placu św. Piotra ,,Dzisiaj w Markowej w Polsce zostali beatyfikowani męczennicy Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci. Cała rodzina została zgładzona przez nazistów 24 marca 1944 roku za udzielenie schronienia Żydom, którzy byli prześladowani. Nienawiści i przemocy, które charakteryzowały tamten czas, przeciwstawili miłość ewangeliczną. Ta polska rodzina, która była promieniem światła w mrokach II wojny światowej, niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra w służbie potrzebującym’’.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda wyraził wdzięczność Papieżowi Franciszkowi za włączenie polskiej rodziny Ulmów w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego. ,,Chcę podziękować w imieniu państwa, bo ta dzisiejsza uroczystość ma głęboki wymiar duchowny związany z naszymi przekonaniami religijnymi, naszą wiar, naszymi zobowiązaniami z tej wiary wynikającymi, ale ma także ogromnie ważny wymiar państwowy z punktu widzenia podkreślenia w sposób dobitny, instytucjonalny prawdy historycznej o czasach niemieckiej, hitlerowskiej okupacji polskich ziem w czasie II wojny światowej, o ówczesnym zbrodniczym niemieckim prawodawstwie na tej ziemi, które to prawodawstwo było podstawową przyczyną tej tragedii i tej straszliwej zbrodni, jaka została popełniona na polskiej rodzinie’’.

Proces beatyfikacji rodziny Ulmów trwał od 2003 roku. 17 grudnia 2022 roku Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów – zamordowanych 24 marca 1944 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów i upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do jego opublikowania. Liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów obchodzone będzie 7 lipca, w dniu zawarcia przez Józefa i Wiktorie sakramentu małżeństwa.

Foto: Ordynariat Polowy

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X