Uczciliśmy pamięć Powstańców Warszawskich!

W Godzinę „W”, 1 sierpnia 2022 roku, funkcjonariusze i pracownicy Straży Ochrony Kolei minutą ciszy oddali hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego. W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu tego niepodległościowego zrywu, przedstawiciele formacji uczestniczyli także w licznych wydarzeniach zorganizowanych w stolicy.
Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
2 sierpnia 2022
Drukuj
Pobierz
Uczciliśmy pamięć Powstańców Warszawskich!

W niedzielę, 31 lipca br. – tradycyjnie, w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – na Placu Krasińskich odprawiona została Msza św. polowa 

w intencji uczestników zrywu z sierpnia 1944 roku. We Mszy św. uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, a także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz formacji mundurowych. We wspólnej modlitwie wzięli udział także wyjątkowi Bohaterowie – Powstańcy Warszawscy.  Podczas uroczystości Straż Ochrony Kolei reprezentował p. Paweł Boczek, Zastępca Komendanta Głównego SOK ds. Ochrony. 

Podczas Mszy św., sprawowanej pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, homilię wygłosił Biskup Polowy Wojska Polskiego, Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że Powstańcy byli gotowi oddać wszystko – nawet życie – w obronie wolności umiłowanego miasta i ukochanej Ojczyzny.  – „To także dzięki Wam, Powstańcom bohaterskiej Warszawy, możemy dziś godnie stąpać po wolnej polskiej ziemi i po warszawskim bruku naznaczonym Waszą ofiarą, która oby nigdy nie została zapomniana i nie poszła na marne!” – podkreślił Biskup Polowy WP. 

Po zakończeniu Mszy św. miał miejsce Apel Pamięci oraz ceremonia złożenia kwiatów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. 

Podczas przemówienia Prezydent RP Pan Andrzej Duda nawiązał do miejsca, w którym odbywały się niedzielne uroczystości, podkreślając, że właśnie z Placu Krasińskich, poprzez kanały, ewakuowały się oddziały, które broniły Starego Miasta. – „Tymczasem to jest właśnie miejsce, w którym spotykają się Polacy co roku, żeby uczcić pamięć Powstania Warszawskiego, jego idei i Powstańców Warszawskich (…).” – dodał. 

– „Z całego serca dziękuję Wam za to, że przyjeżdżając, za to, że zatrzymując się każdego 1 sierpnia o godzinie 17 tam, gdzie jesteście, dajecie to świadectwo wspólnoty i pokazujecie Powstańcom Warszawskim po raz kolejny, kolejny, kolejny w niekończącym się szeregu lat i pokoleń, że było warto! Bo to właśnie jest największa wartość wolnej Polski.” – podkreśli Prezydent RP.

W Godzinę „W”, 1 sierpnia br., funkcjonariusze i pracownicy Straży Ochrony Kolei symboliczną minutą ciszy uczcili pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego.

***

Ponadto, w Warszawie w ostatnich dniach miało miejsce wiele wydarzeń, m.in. sportowych czy kulturalnych, upamiętniających sierpniowy zryw sprzed 78 lat. 

W czwartek, 28 lipca br., odbył się wernisaż wystawy plenerowej z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, pt. „Pojazdy powstańczej Warszawy 1944”, zorganizowany przez Centralną Bibliotekę Wojskową oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. W wydarzeniu wziął udział p. Adam Morawski, Naczelnik Wydziału ds. operacyjno-prewencyjnych i bezpieczeństwa. Tę niezwykłą wystawę można obejrzeć przed budynkiem przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X