Tydzień Zapobiegania Przestępczości na Kolei

RAILPOL European association of Railway Police Force – międzynarodowe stowarzyszenie organizacji policyjnych w Europie, odpowiadające za bezpieczeństwo na kolei po raz kolejny zorganizowało działania kolejowe pod kryp. ,,Tydzień Zapobiegania Przestępczości’’. Skoordynowane działania służb przeprowadzono na terenie wszystkich państw członkowskich RAILPOL, w tym polskiej Straży Ochrony Kolei. Miały one na celu wzmocnienie i zintensyfikowanie międzynarodowej współpracy policji kolejowej w Europie, a także podniesienie poziomu bezpieczeństwa podróżnych poprzez zapobieganie i zwalczanie przestępczości na obszarze kolejowym.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
27 listopada 2024
Drukuj
Pobierz
Tydzień Zapobiegania Przestępczości na Kolei

W ramach europejskiej organizacji państw członkowskich UE – RAILPOL, członkowie Rady Strategicznej oraz Grupy Roboczej ds. przestępczości i nielegalnej migracji  zorganizowali w dniach 6-7 listopada 2024 roku międzynarodowe działania RAW pt. ,,Tydzień Zapobiegania Przestępczości’’. Do współpracy w ramach akcji „Rail Action Week”, Komenda Główna Straży Ochrony Kolei zaprosiła Policję i Straż Graniczną. Służby wspólnie realizowały zadania na stacjach, dworcach, szlakach oraz w pociągach, głównie w międzynarodowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólne działania miały na celu zapobieganie i zwalczanie nielegalnej migracji oraz wykrywanie najpoważniejszych zjawisk kryminogennych w sektorze kolejowym. Prowadzono między innymi kontrolę tożsamości osób znajdujących się na obszarze kolejowym. Funkcjonariusze SOK, i Policji zwracali szczególną uwagę na zachowania, które mogłyby wskazywać na możliwość popełnienia czynów zabronionych, takich jak zakłócanie bezpieczeństwa i porządku publicznego, kradzieże i dewastacje linii kolejowych, posiadanie i zażywanie narkotyków, zachowania antyspołeczne, graffiti, dewastacje i wandalizm mienia kolejowego oraz inne przestępstwa. 

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w akcję RAW zaangażowanych było łącznie 7319 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, Policji i Straży Granicznej. W trakcie dwudniowych działań wylegitymowano 2960 osób, zatrzymano 37 osób poszukiwanych, wobec 536 osób zastosowano postępowanie mandatowe, a wobec 68 osób skierowano wnioski o ukaranie do sądów. Ujawniono 142 osoby z kartoteką kryminalną. Jedna osoba próbowała nielegalnie przekroczyć granicę Polski, a 10 nielegalnie przebywało na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Wykryto 23 gramy miękkich narkotyków – ujęto w związku z tym 16 osób. Dodatkowo mundurowi przeprowadzili 889 kontroli skupów złomu. Ujęto 19 sprawców graffiti, dewastacji taboru, budynków, obiektów i ich wyposażenia. W trakcie działań doszło do próby kradzieży mienia kolejowego w postaci drutu jezdnego i liny nośnej. Skradzione mienie zostało odzyskane wraz z narzędziami, którymi posługiwali się sprawcy.

Osiągnięte rezultaty wzmacniają współpracę międzynarodową i przynoszą wymierne korzyści, które są uzyskiwane przy kooperacji służb z innych krajów organizacji RAILPOL oraz służb krajowych odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X