Szkolenie teoretyczne funkcjonariuszy SOK, KAS i SG połączone z kontrolą pociągu międzynarodowego

Pod koniec lutego odbyło się szkolenie z metodyki kontroli pociągów pasażerskich i towarowych. Szkolenie polegało na realnej kontroli pociągu międzynarodowego IC Moravica z Przemyśla do Wiednia. W działaniach kontrolnych udział wzięli funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Interwencyjnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie, funkcjonariusze Małopolskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Krakowie oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z PSG Kraków-Balice.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
17 marca 2025
Drukuj
Pobierz
Szkolenie teoretyczne funkcjonariuszy SOK, KAS i SG połączone z kontrolą pociągu międzynarodowego

W siedzibie Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie, odbyła się odprawa przed wspólną akcją SOK, KAS i SG. Ustalono ilość wagonów w składzie, podzielono funkcjonariuszy na zespoły kontrolne i omówiono metodykę kontroli. Następnie wszyscy udali się na dworzec kolejowy Kraków Główny w celu obserwacji podróżnych i ewentualnego typowania do kontroli. Funkcjonariusze podzieleni na zespoły kontrolne wsiedli do pierwszego i ostatniego wagonu i rozpoczęli działania kontrolne. W środku składu pociągu również był obecny funkcjonariusz, który obserwował reakcję podróżnych na informację od innych podróżnych, że w pociągu jest kontrola. Akcja zakończyła się w stacji kolejowej w Oświęcimiu.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej skupili się na typowaniu osób i bagaży pod kątem przemytu nielegalnych towarów bez polskich znaków akcyzy. Straż Graniczna wykonywała kontrole legalności pobytu na terytorium RP. Natomiast funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wspierali podczas kontroli zarówno funkcjonariuszy SG jak i SCS. Na odprawie przed akcją obecny był również Zastępca Komendanta Regionalnego Straży Ochrony Kolei w Krakowie Franciszek Florek.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X