Szkolenie psów służbowych formacji mundurowych z udziałem Straży Ochrony Kolei

W dniach 8-9 września 2022 roku w okolicach Uhowa (woj. podlaskie) oraz na terenach Narwiańskiego Parku Narodowego odbyło się szkolenie psów służbowych z udziałem formacji mundurowych. W ćwiczeniach wzięli udział także funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej SOK w Białymstoku.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
15 września 2022
Drukuj
Pobierz
Szkolenie psów służbowych formacji mundurowych z udziałem Straży Ochrony Kolei

Funkcjonariusze służb mundurowych po raz kolejny spotkali się na wspólnym szkoleniu psów służbowych oraz ich przewodników, zorganizowanym przez Areszt Śledczy w Białymstoku. W tegorocznym ćwiczeniu wzięli udział przedstawiciele Służby Więziennej, Policji, Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, a także funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej SOK w Białymstoku.

Wraz z mundurowymi umiejętności doskonaliło ponad 60 psów, które na co dzień wykonują zadania mające ogromne znaczenie w zapewnianiu bezpieczeństwa i porządku publicznego, m.in. te o charakterze patrolowo-obronnym, jak i poszukiwawczo-ratowniczym. Podczas dwudniowego szkolenia funkcjonariusze i żołnierze wraz z czworonożnymi podopiecznymi zmierzyli się z różnymi scenariuszami, realizowanymi na obszarach leśnych, mokradłach oraz na terenie żwirowni. Psy służbowe miały za zadanie m.in. obronę funkcjonariusza przez napastnikiem oraz obezwładnienie pozorującego podejrzanego.

Realizowane przez służby wspólne ćwiczenia to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i nabycia nowych umiejętności, które wykorzystywane będą przez funkcjonariuszy SOK w codziennej służbie.

Tegoroczne wydarzenie zorganizowane zostało pod patronatem Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie.

***

Psy służące w Straży Ochrony Kolei najczęściej należą do takich ras jak owczarek niemiecki, owczarek belgijski malinois oraz owczarek holenderski. Sprawdzają się w szczególności w tych miejscach i sytuacjach, w których zawodzą ludzkie zmysły. Właśnie dlatego doskonale radzą sobie w działaniach na specyficznych obszarach, jakimi m.in. są tereny kolejowe. Czworonogi wraz ze swoimi przewodnikami patrolują stacje i szlaki kolejowe, zapobiegając kradzieżom infrastruktury, uczestniczą w pościgach i obezwładnianiu osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, jak również są gotowe do obrony przewodnika przed atakiem, zagrażającym jego życiu i zdrowiu. Angażowane są również do zabezpieczenia przemieszczających się koleją uczestników imprez masowych. 

Zdjęcia: Areszt Śledczy w Białymstoku

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X