Szkolenie doskonalące dla przewodników psów służbowych ze wszystkich służb mundurowych

W dniach od 9 do 11 września 2024 r. na terenach kolejowych w Kościerzynie, Muzeum Kolejnictwa oraz Wdzydzach Kiszewskich odbywało się szkolenie psów patrolowych, bojowych i tropiących. W szkoleniu uczestniczyli funkcjonariusze różnych służb z całej Polski, w tym Straży Ochrony Kolei. Organizatorem przedsięwzięcia jest Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych im. Zbigniewa „Bosmana” Matysiaka.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
13 września 2024
Drukuj
Pobierz
Szkolenie doskonalące dla przewodników psów służbowych ze wszystkich służb mundurowych

Po raz kolejny Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych im. Zbigniewa „Bosmana” Matysiaka zorganizował szkolenie doskonalące dla przewodników psów służbowych ze wszystkich służb mundurowych, którego celem jest podniesienie wartości użytkowej Zespołu: przewodnik i pies, umiejętności praktycznej pracy przewodnika z psem oraz wzajemna wymiana doświadczeń między przewodnikami z różnych służb mundurowych.

Od poniedziałku do środy ponad 70 psów służbowych wraz z ich opiekunami uczestniczyło w trzydniowym szkoleniu, które odbywało się m.in. na terenach kolejowych w Kościerzynie, Muzeum Kolejnictwa, na terenie Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie oraz Stanicy Wodnej we Wdzydzach Kiszewskich, w tym na wieży widokowej pod okiem kadry instruktorskiej.

Było to trzecie w tym roku szkolenie psów patrolowych, obronnych, tropiących, do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych służących m.in. w Policji, Straży Ochrony Kolei, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, Służbie Więziennej oraz w Wojsku Polskim. W szkoleniu udział wzięli funkcjonariusze zajmujący się kynologią służbową, a także przedstawiciele niemieckiej, węgierskiej, czeskiej i słowackiej Policji oraz żołnierze Bundeswehry.

W trakcie szkolenia mogliśmy zobaczyć, jak psy radzą sobie w różnych sytuacjach. Jedną z nich był atak na agresorów wyskakujących z głośnego tłumu, który przedstawiał sytuację podobną na polskich stadionach oraz obrona i obezwładnianie napastników uzbrojonych w nóż, broń krótką i długą.

W szkoleniu udział wzięły dzielne czworonogi ze Straży Ochrony Kolei, jak Chiro z Komendy Regionalnej SOK w Łodzi, Evil z Posterunku SOK w Łowiczu, Czempion z Posterunku SOK w Toruniu, Carbon z Posterunku SOK w Krzyżu, Dabo z Posterunku SOK w Ostrowie Wielkopolskim oraz Cywil i Forest z Posterunku SOK w Tczewie.

Foto. insp. Tomasz Dąbrowski

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X