Święto Straży Marszałkowskiej

W dniu 20.05.2022 r. na terenie Sejmu RP odbył się uroczysty apel z okazji święta Straży Marszałkowskiej. Udział w obchodach wzięli Marszałkowie i Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, Ministrowie oraz Posłowie na Sejm RP oraz przedstawiciele służb mundurowych. Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei reprezentował Pan Adam Morawski – Naczelnik Wydziału w Komendzie Głównej SOK.
Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
25 maja 2022
Drukuj
Pobierz
Święto Straży Marszałkowskiej

W piątek 20.05. br. na terenie Sejmu odbyły się uroczystości związane ze świętem Straży Marszałkowskiej. Obchody rozpoczęły się od porannej Mszy świętej w intencji funkcjonariuszy, która została odprawiona w Kościele pw. Św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie.

Udział w uroczystych obchodach wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz formacji mundurowych, w tym między innymi: Pani Elżbieta Witek – Marszałek Sejmu RP, Pan Tomasz Grodzki – Marszałek Senatu RP, Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, Ministrowie oraz Posłowie na Sejm RP. Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei reprezentował Pan Adam Morawski – Naczelnik Wydziału w Komendzie Głównej SOK.

Podczas uroczystości do funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej zwróciła się Pani Elżbieta Witek, która wskazała między innymi, iż funkcjonariusze Staży Marszałkowskiej należą do “wyjątkowej, bardzo elitarnej formacji”, a Straż jest „wizytówką polskiego Sejmu”.  „Jesteście wizytówką, bo każdy kto przychodzi do Sejmu spotyka się na początku właśnie z wami. Od waszego profesjonalizmu, od waszej postawy, ale przede wszystkim od waszej kultury osobistej zależy to, co będzie się mówiło o polskim parlamencie” – podkreśliła Marszałek Sejmu RP.

W trakcie uroczystości Marszałek Sejmu mianowała na stopień podinspektora Komendanta Straży Marszałkowskiej Michała Sadonia oraz jego zastępcę Roberta Pręgowskiego. Na wyższy stopień oficerski promocję otrzymało kolejnych trzech funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.

Pani Agnieszka Kaczmarska – Szefowa Kancelarii Sejmu wręczyła akty mianowania na kolejne stopnie 10. funkcjonariuszom, którzy służbę pełnią w korpusie szeregowych i podoficerów oraz 6. funkcjonariuszom, którzy służą w korpusie podchorążych. Uroczysty Apel zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X