Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
Straż Ochrony Kolei i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A jako realizatorzy kampanii „Bezpieczny Przejazd” nieustannie promuje świadome podejmowanie decyzji na drogach. Funkcjonariusze SOK i pracownicy PLK organizuj różne działania edukacyjne, aby przypominać jak ważne jest zachowanie ostrożności i rozwagi, szczególnie na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. Każda chwila nieuwagi, próba zaoszczędzenia czasu czy myślenie, że „nic się nie stanie”, mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji – nie tylko dla nas, ale też dla pozostałych uczestników ruchu.
26 października 2005 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims). Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia, będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych.
Obchody tego dnia mają na celu upamiętnienie ofiar i zwrócenie uwagi na to, jak kluczową rolę w zmniejszaniu liczby wypadków odgrywa odpowiedzialne zachowanie na drodze. Kampania „Bezpieczny Przejazd” włącza się w te działania, przypominając, że odpowiedzialność spoczywa na każdym z nas – kierowcy, motocykliście, rowerzyście czy pieszym. Każdy ma wpływ na to, jak bezpieczne są nasze drogi i przejazdy.
Na polskich drogach w 2023 roku doszło do 20 936 wypadków drogowych. Stanowi to kontynuację stałej tendencji spadku liczby wypadków rok do roku. Za tymi statystykami idzie również zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych, w tym roku 1893 osoby poniosło śmierć na drogach. W tych statystykach, 91% sprawców wszystkich wypadków to kierowcy. W 2023 roku największy odsetek wśród poszkodowanych w wypadkach stanowili kierujący samochodami osobowymi oraz ich pasażerowie (47,4%). Piesi stanowili 19,5% wszystkich poszkodowanych, co wynika z dużego udziału potrąceń w ogólnej liczbie wypadków (22,9%) oraz z faktu, że w sytuacji kolizji pojazdu z pieszym, ten ostatni jest narażony na znacznie większe niebezpieczeństwo niż kierowca.
Działania edukacyjne, jakie prowadzą funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wspólnie z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd”, są skierowane do wszystkich grup użytkowników przejazdów. Celem jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego zachowania na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. Dla najmłodszych organizowane są m.in. multimedialne zajęcia i prelekcje, które uczą, jak prawidłowo zachowywać się przy przekraczaniu torów, a także jak powiadamiać o zagrożeniach. Dla dorosłych przygotowujemy wiele poradników przypominających o zasadach bezpieczeństwa. Od 2016 r. prowadzone są warsztaty dla instruktorów nauki jazdy i wykładowców ośrodków szkolenia kierowców, podczas których promowana jest wiedza z zakresu bezpiecznego pokonywania przejazdów wśród osób odpowiedzialnych za przygotowanie przyszłych kierujących pojazdami mechanicznymi.
Bezpieczeństwo na drodze i podczas przekraczania przejazdów to temat, który powinien być obecny nie tylko od święta. Każdego dnia powinniśmy pamiętać, że naszym obowiązkiem jest dbałość o własne życie i zdrowie, ale także o innych uczestników ruchu drogowego.
Źródło. PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. / Bezpieczny Przejazd