Światowy Dzień Krwiodawcy

Co roku 14 czerwca na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Krwiodawcy. W 2004 roku ustanowiła go Światowa Organizacja Zdrowia WHO w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, austriackiego lekarza immunologa, który dokonał odkrycia grup krwi, za co został uhonorowany Nagrodą Nobla. Z tej okazji w Przemyślu i Opolu zasłużonym dawcom krwi wręczono odznaczenia. Wśród odznaczonych byli również funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
15 czerwca 2023
Drukuj
Pobierz
Światowy Dzień Krwiodawcy

Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy Oddział Rejonowy Polskiego Krzyża w Przemyślu i Opolu zorganizował  uroczystość, w czasie której odznaczeni zostali zasłużeni dawcy krwi. Uroczystości odbyły się w Klubie Garnizonowym 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu oraz w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

Na obchody święta zaproszono przedstawicieli władz miasta, szefów służb mundurowych oraz zasłużonych krwiodawców. Straż Ochrony Kolei reprezentowali członkowie klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża ,,DAR ŻYCIA’’ działającego przy Komendzie Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu i klubu HDK PCK ,,Nasza Opolska Krew’’ działającego przy Placówce Straży Granicznej w Opolu. Podczas uroczystości obecny był m.in. Komendant Regionalny Komendy Regionalnej SOK w Przemyślu – Pan Jerzy Brodowski i prezes klubu ,,DAR ŻYCIA’’ inspektor – Pan Piotr Stopyra.

Odznakę ,,Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu’’ nadaną przez Ministra Zdrowa, odebrał inspektor Sebastian Chlasta z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Opolu, który oddał już blisko 29 litrów tego życiodajnego płynu. Przodownik Piotr Król z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu otrzymał złotą odznakę ,,Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia’’. Funkcjonariusz SOK oddał ponad 23 litry krwi, która ratuje życie innym.

Należy wspomnieć także, że wśród wyróżnionych krwiodawców państwowe odznaczenie ,,Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu’’ otrzymał w maju starszy przodownik Tomasz Łygan z Komendy Regionalnej SOK w Przemyślu. To niezwykle ważne i prestiżowe odznaczenia nadawane jest honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznakę mogą otrzymać zasłużeni honorowi dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w całym kraju uczcili Światowy Dzień Honorowego Krwiodawstwa, tłumnie oddając krew. Nieocenione było też pospolite ruszenie naszych krwiodawców podczas trudnego czasu pandemii COVID-19, kiedy to funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei honorowo oddali blisko 50 litrów krwi i osocza.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X