Świąteczne działania Straży Ochrony Kolei

Przed nami Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok oraz Objawienie Pańskie potocznie nazywane Świętem Trzech Króli. Jest to okres wzmożonego ruchu na kolei. Wiele osób wyjeżdża, by spotkać się z najbliższą rodziną lub wypocząć. W trosce o bezpieczeństwo osób podróżujących koleją w dniach od 22 grudnia 2023 r. do 07 stycznia 2025 r. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei będą prowadzili wzmożone działania na terenie całego kraju. Priorytetem tych działań będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze kolejowym.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
18 grudnia 2023
Drukuj
Pobierz
Świąteczne działania Straży Ochrony Kolei

W okresie świątecznym blisko 3 tysiące funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei czuwać będzie nad bezpieczeństwem osób korzystających z usług kolei. Dodatkowe patrole SOK pojawią się na stacjach, dworcach, szlakach kolejowych, a także na przejazdach kolejowo-drogowych. Szczególnym nadzorem objęte zostaną pociągi pasażerskie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonariusze SOK wykorzystywać będą specjalistyczny sprzęt m.in.: Mobilne Centra Monitoringu, fotopułapki, lornetki termowizyjne i noktowizory.

Swoje działania Straż Ochrony Kolei prowadzić będzie również po cywilnemu z wykorzystaniem grup operacyjno-interwencyjnych przeznaczonych do wykonywania zadań specjalnych zapobiegającym przestępstwom i wykroczeniom na obszarach kolejowych. Niewyróżniający się patrol GOI to skuteczne rozwiązanie w walce ze złodziejami, którzy myślą, że są niezauważeni w zatłoczonych miejscach.

Funkcjonariusze SOK będą wspierani przez koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionych formacji prowadząc wspólne patrole z Policją, Strażą Graniczną, Żandarmerią Wojskową oraz Inspekcją Transportu Drogowego. W służbie funkcjonariuszy wspierać będą także psy służbowe.

Straż Ochrony Kolei apeluje do wszystkich osób przebywających na obszarze kolejowym o rozwagę, rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ przedświąteczny pośpiech i wzmożona liczba podróżnych mogą powodować niebezpieczne sytuacje zagrażające naszemu zdrowiu lub życiu, a także innych osób. Przypominamy również podróżnym, aby nie pozostawiali swojego bagażu bez opieki, a wartościowe przedmioty posiadali przy sobie.

Jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek zagrożenie na obszarze kolejowym do Państwa dyspozycji jest całodobowy numer alarmowy SOK –  +48 22 474 00 00

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X