Strzegą bezpieczeństwa, ratując ludzkie życie

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei pomagają ludziom na ich życiowym zakręcie, nierzadko z narażeniem własnego zdrowia i życia. Pod presją czasu na co dzień udzielają pomocy i chronią również tę najważniejszą z wartości, jaką jest ludzkie życie. Cztery takie sytuacje miały miejsce w ostatnią niedzielę 26 lutego 2023 roku w Jarocinie, Gdańsku, Grudziądzu i Iławie, kiedy to funkcjonariusze SOK czterokrotnie brali udział w akcji ratowania osób, które próbowały targnąć się na własne życie.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
28 lutego 2023
Drukuj
Pobierz
Strzegą bezpieczeństwa, ratując ludzkie życie

Do pierwszej takiej niebezpiecznej sytuacji doszło w stacji kolejowej w Jarocinie, kiedy to około godziny 13:00 do dyżurnego zmiany Posterunku Straży Ochrony Kolei w Jarocinie dotarła informacja od jednego z podróżnych o płaczącej kobiecie, która spaceruje po torach i prawdopodobnie chce popełnić samobójstwo. Funkcjonariusz służby dyżurnej, błyskawicznie powiadomił Policję i dyżurnego ruchu. Sytuacja była bardzo dynamiczna, gdyż do stacji zbliżał się pociąg. Na szczęście dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji dyżurnego SOK nie doszło do tragedii, ponieważ w porę pojawili się wezwany patrol z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, który zatrzymał 31-letnią kobietę. Mieszkanka gminy Jarocin została przetransportowana do Szpitala Powiatowego w Jarocinie.

Drugie zdarzenie miało miejsce w Gdańsku kilka minut po godzinie 17:00, podczas spaceru z psem, funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei, będący w czasie wolnym od służby zauważył na szlaku kolejowym Pruszcz Gdański – Gdańsk Orunia siedzącego na torach czynnych mężczyznę. Mimo widoku osoby interweniującej desperat nie miał zamiaru zejść z torów. Chociaż, sytuacja nie była łatwa funkcjonariusz ściągnął siłą desperata w bezpieczne miejsce. Jak się okazało, był to ostatni moment na pomoc, bo chwilę później nadjechał pociąg. Mundurowy natychmiast powiadomił służbę dyżurną Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Gdańsku. Na miejscu szybko zjawili się funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Gdańsku, którzy wobec 31-letniego mężczyzny zastosowali środki przymusu bezpośredniego. Mieszkaniec Gdańska oświadczył, że chciał się rzucić pod nadjeżdżający pociąg, został więc przekazany służbom medycznym i przewieziony do Klinicznego Oddziału Ratunkowego UCK w Gdańsku na obserwację.

Dwadzieścia minut później maszynista pociągu relacji Laskowice Pomorskie – Grudziądz powiadomił Posterunek Straży Ochrony Kolei w Grudziądzu o osobie nieuprawnionej, przebywającej w torach czynnych na szlaku kolejowym Grupa – Laskowice Pomorskie. Na miejsce błyskawicznie skierowano funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z Posterunku w Grudziądzu, którzy po przybyciu we wskazany rejon, zastali idącego torem szlakowym młodego mężczyznę. Podczas rozmowy oświadczył mundurowym, że chce popełnić samobójstwo na torach. Ujętego 33-latka przekazano do dyspozycji przybyłym na miejsce funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu, a następnie został przewieziony do Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.

Wśród ujętych niedoszłych samobójców znalazł się także 54-letni mieszkaniec Łodzi, który przebywając w stacji Iława Główna poinformował tutejszą Policję, że ma zamiar targnąć się na własne życie. Policja niezwłocznie o wszystkim poinformowała Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Iławie. Traf chciał, że całą rozmowę mężczyzny, przypadkowo usłyszeli funkcjonariusze SOK, którzy w tym samym czasie pełnili służbę porządkową w stacji Iława Główna. Podczas interwencji oświadczył funkcjonariuszom, że choruje na schizofrenię paranoidalną i dlatego chce popełnić samobójstwo rzucając się pod koła jadącego pociągu. Ujęty desperat został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego i przetransportowany do Szpitala Powiatowego w Iławie.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X