Straży Ochrony Kolei zaangażowana w zabezpieczenie Wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Polsce

W dniach 19-22 lutego 2023 roku rozpoczęła się historyczna dla całej Europy i Świata wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Joe Bidena w Polsce. W akcję zabezpieczenia wizyty włączyli się funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w ramach ścisłej współpracy z Policją i Służbą Ochrony Państwa. Straż Ochrony Kolei przeprowadziła działania prewencyjno-porządkowe pod kryptonimem ,,Wizyta’’, w których nad bezpieczeństwem obszaru kolejowego Rzeczypospolitej Polskiej czuwało łącznie 131 funkcjonariuszy.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
27 lutego 2023
Drukuj
Pobierz
Straży Ochrony Kolei zaangażowana w zabezpieczenie Wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Polsce

W niedzielę, 19 lutego br. późnym wieczorem w Przemyślu rozpoczęła się wizyta w Polsce prezydenta USA Joe Bidena, gdzie z dworca kolejowego Przemyśl Główny pociągiem specjalnym relacji Przemyśl Główny – Kijów udał się do stolicy Ukrainy. Podróż amerykańskiego przywódcy do Kijowa zabezpieczana była przez policjantów, Służbę Ochrony Państwa, a także funkcjonariuszy z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu.

Po zakończonym poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, amerykański przywódca udał się  pociągiem specjalnym do Polski. W godzinach wieczornych przybył na dworzec kolejowy w Przemyślu, skąd przesiadł się do samochodu i udał się na lotnisko do Rzeszowa, gdzie odleciał do Warszawy. Ponownie cały teren kolejowy, na którym przebywał prezydent USA był obstawiony przez SOK, Policję i SOP, ze względów bezpieczeństwa odgrodzony, bez dostępu osób postronnych.

W trakcie działań związanych z wizytą Prezydenta USA Joe Bidena prowadzonych przez Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Przemyślu nie zarejestrowano żadnych niepokojących zdarzeń. Zabezpieczono dwa pociągi specjalne z dwudziestoosobową delegacją USA na czele z prezydentem, stację Przemyśl Główny i Medyka, kolejowe przejście graniczne w Medyce oraz szlak kolejowy na odcinku Przemyśl – Medyka, a także most kolejowy nad rzeką Wiar. Łącznie w działaniach wzięło udział 35 funkcjonariuszy SOK, wspieranych przez psy patrolowo-obronne.

Drugą częścią wizyty w Polsce było spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz przedstawicielami Rządu Polskiego. Dlatego też Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Warszawie przeprowadziła w dniach 21-22 luty br. działania prewencyjno-porządkowe pod kryptonimem ,,Wizyta’’. Działania te prowadzone były na terenie całego warszawskiego węzła kolejowego i miały na celu zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa na obszarze kolejowym RP. Zadania dla funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei omówione były w siedzibie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., gdzie odbyło się posiedzenie Regionalnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego powołanego w związku z organizacją wizyty Prezydenta USA. Uczestnikami posiedzenia byli przedstawiciele Policji, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei oraz przewoźników kolejowych i dotyczyło współpracy wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne oraz możliwości wstrzymania kursowania pociągów przewożących Towary Wysokiego Ryzyka (TWR) i Towarów Niebezpiecznych (TN) na wyznaczonych odcinkach linii kolejowych.

Na terenie stołecznego miasta Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Warszawie zabezpieczyła patrolami pieszymi i zmotoryzowanymi następujące dworce, stacje, przystanki i szlaki kolejowe: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Śródmieście, Warszawa Żwirki i Wigury, Warszawa Praga i Warszawa Główna. Dodatkowym nadzorem zostały objęte pociągi pasażerskie i towarowe oraz infrastruktura krytyczna warszawskiego węzła kolejowego. Wzmożone działania SOK koordynowane były przez Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Warszawie. Łącznie w działaniach udział wzięło blisko 100 funkcjonariuszy SOK, w tym również oddelegowanych z trzech innych Komend Regionalnych SOK z Łodzi, Kielc i Iławy, wyposażonych w najnowocześniejsze środki łączności.

Prewencyjne działania zintegrowane z Policją i Służbą Ochrony Państwa przyniosły pozytywny efekt, nie odnotowano żadnych poważnych zdarzeń, jedynym incydentem był wypadek pociągowy na stacji Warszawa Wschodnia – bez osób poszkodowanych oraz uszkodzeń infrastruktury kolejowej.

Zabezpieczenie wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Polsce to dla Straży Ochrony Kolei kolejny ważny sprawdzian zdobytych umiejętności, po doświadczeniach z dużych wydarzeń takich jak m.in. Światowe Dni Młodzieży, Euro 2012 czy Szczyt NATO.

Ponadto, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo na obszarze kolejowym do dyspozycji był dostępny numer alarmowy SOK: 22 474 00 00, obsługiwany także w języku angielskim.

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce stała się symbolem najbardziej intensywnej relacji polsko-amerykańskiej w historii Świata oraz bezprecedensowej roli, jaką nasz kraj odgrywa dziś w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa wspierając walczącą Ukrainę.

Fot. Polska Agencja Prasowa (PAP)

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X