Straży Ochrony Kolei uczciła pamięć Powstańców Warszawskich

Bóg, Honor i Ojczyzna to wartości patriotyczne i chrześcijańskie, które w codziennej służbie towarzyszą funkcjonariuszom naszej formacji. Dlatego też w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Komendant Główny SOK dr inż. Józef Hałyk oraz funkcjonariusze i pracownicy Straży Ochrony Kolei oddali hołd Bohaterom. Uroczystości państwowe rozpoczęły się 31 lipca na Placu Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego, gdzie odprawiono Mszę św. w intencji uczestników zrywu z sierpnia 1944 roku oraz odbył się uroczysty Apel Pamięci.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
1 sierpnia 2023
Drukuj
Pobierz
Straży Ochrony Kolei uczciła pamięć Powstańców Warszawskich

Są takie daty, których nie można wymazać z naszej pamięci, jedną z nich jest 1 sierpnia 1944 roku, a dokładniej tzw. ,,Godzina W’’, która rozpoczęła Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, a podczas walk o naszą Ojczyznę swoje życie oddało kilkanaście tysięcy powstańców. Narodowy Dzień Powstania Warszawskiego to święto państwowe, które zostało ustanowione Ustawą z dnia 9 października 2009 roku w hołdzie tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy i dążyli do odtworzenia niepodległego Państwa Polskiego.

Tradycyjnie w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na stołecznym Placu Krasińskich odprawiona została uroczysta Msza św. polowa w intencji poległych Powstańców, ich Dowódców i ludności Warszawy oraz odczytano Apel Poległych. We mszy św. uczestniczyli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda, Premier RP Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, generałowie WP oraz komendanci służb mundurowych. Obecni byli również sami Bohaterowie czyli Powstańcy Warszawscy. Podczas uroczystości państwowych naszą formację reprezentował Komendant Główny Straży Ochrony Kolei dr inż. Józef Hałyk.

Podczas Mszy św. sprawowanej pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, homilię wygłosił Biskup Polowy Wojska Polskiego dr Wiesław Lechowicz. Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że Powstańcy Warszawscy ,,bez wahania kładli na szali swoje życie w imię miłości, wolności i sprawiedliwości’’. To były, mówiąc językiem biskupa Gawliny owe ,,sprężyny chrześcijaństwa’’, które pobudzały mieszkańców stolicy do oporu. Wszędzie obecne krzyże, kaplice, ołtarze wznoszone na warszawskich placach były, a niektóre z nich są nadal, widocznym przykładem wiary bohaterskich obrońców Warszawy w Boga oraz w zwycięstwo miłości nad nienawiścią, wolności nad niewolą, sprawiedliwości nad bezprawiem – dodał Biskup Polowy WP.

Po Mszy św. odbył się Apel Pamięci, oddana została salwa honorowa oraz ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.

W trakcie swojego przemówienia Prezydent RP dr Andrzej Duda nawiązał do miejsca, w którym odbywały się uroczystości, przypominając, że właśnie tu na Placu Krasińskich znajdował się kanał ewakuacyjny ze Starówki do innych dzielnic. ,,Żeby z tamtej krwi przelanej wszyscy umieli wyciągnąć wnioski budując taką bezpieczną Rzeczpospolitą, żeby nigdy więcej taka straszliwa ofiara nie musiała się powtórzyć’’ – powiedział Prezydent RP. ,,To dzisiaj jest wielkie zadanie nas wszystkich. Oczywiście w pierwszej kolejności tych, którzy w swoich rękach dzierżą w tej chwili odpowiedzialność za Rzeczpospolitą, za naszą Polskę’’– podsumował Prezydent RP.

Dzisiaj, 1 sierpnia 2023 roku w ,,Godzinę W’’ funkcjonariusze i pracownicy Straży Ochrony Kolei na terenie całego kraju symboliczną minutą ciszy uczcili pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego. Udział funkcjonariuszy naszej formacji w uroczystościach to świadectwo pamięci o tysiącach Polaków, którzy zapłacili najwyższą cenę w walce o wolność Naszej Ojczyzny.

Foto: Kancelaria Prezydenta RP

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X