Straż Ochrony Kolei wzięła udział w Memoriale upamiętniającym śp. ppłk. Mariusza Struzika – funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu

W miniony piątek, Służba Ochrony Państwa, wzorem lat poprzednich zorganizowała Memoriał poświęcony śp. ppłk. Mariuszowi Struzikowi, funkcjonariuszowi związanemu z komórką w Biurze Ochrony Rządu odpowiedzialnej za transport najważniejszych osób w Państwie. Rywalizacja sportowa pomiędzy reprezentacjami zaproszonych służb i jednostek wojskowych odbyła się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy ,,Moto-Park Ułęż’’ (ODTJ MPU). Do udziału w Memoriale została zaproszona również Straż Ochrony Kolei. Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy WP oraz wymianę doświadczeń.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
11 września 2023
Drukuj
Pobierz
Straż Ochrony Kolei wzięła udział w Memoriale upamiętniającym śp. ppłk. Mariusza Struzika – funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu

W piątek, 8 września 2023 roku na terenie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy ,,Moto-Park Ułęż’’ (ODTJ MPU) w miejscowości Ułęż k. Dęblina odbył się Memoriał upamiętniający śp. podpułkownika Mariusza Struzika, funkcjonariusza związanego z komórką właściwą do spraw transportu w Biurze Ochrony Rządu. Przez lata realizował zadania służbowe w Grupie Ochronnej, gdzie odpowiedzialny był za transport najważniejszych osób w Państwie. Warto wspomnieć też, że w 2005 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.

Do udziału w Memoriale Komendant SOP płk. Radosław Jaworski zaprosił przedstawicieli innych służb mundurowych oraz Wojska Polskiego, a wśród nich znalazły się drużyny reprezentujące m.in. Służbę Ochrony Państwa, Straż Ochrony Kolei, Policję, Żandarmerię Wojskową, Inspekcję Transportu Drogowego, Służbę Więzienną czy Wojsko Polskie.

Oficjalnego otwarcia Memoriału dokonał sam Komendant Służby Ochrony Państwa płk. Radosław Jaworski w obecności rodziny zmarłego funkcjonariusza. Zawody sportowe odbyły się w formie rywalizacji w różnych konkurencjach związanych z techniką jazdy pojazdami. Reprezentacje biorące udział w przedsięwzięciu liczyły 4 osoby reprezentujące daną drużynę. Straż Ochrony Kolei reprezentowało dwóch przedstawicieli z Komendy Głównej SOK – Naczelnik Wydziału ds. przeciwdziałania zagrożeniom Sylwester Wesołowski i starszy inspektor Jakub Koperski, a także dwóch przedstawicieli z Komend Regionalnych SOK w Warszawie i Krakowie starszy strażnik Krzysztof Nowakowski oraz strażnik Jarosław Przybyłkowski.

Zawody sportowe podzielone były na cztery konkurencje tj. próby sprawnościowe składające się z sekwencji różnych ćwiczeń – slalomy, szykany, cofanie, nawracanie w ograniczonej przestrzeni, parkowanie,  podsterowność i nadsterowność. Przejazd po wyznaczonej trasie pojazdem z uniesioną tylną osią na trolejach na czas oraz tzw. próba Stewarta czyli przejazd autem z zamocowanym talerzem z piłeczką po wyznaczonej trasie na czas. Funkcjonariusze i żołnierze, którzy rywalizowali między sobą, mieli do dyspozycji samochody służbowe SOP, takie jak chociażby Skoda Octavia i Superb, Audi A6 i Q7 oraz VW Passat.

Dodatkowo wszyscy zaproszeni goście mogli skorzystać z atrakcji związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym m.in. z symulatora zdarzenia i dachowania oraz jazdy pojazdem SKID CAR.

Po wielu sportowych emocjach i rywalizacjach na bardzo wysokim poziomie, przyszedł czas na rozdanie nagród. Na zwieńczenie Memoriału Komendant SOP płk. Radosław Jaworski w towarzystwie rodziny śp. ppłk. Mariusza Struzika wręczył zwycięzcom puchary i pamiątkowe medale. Ponadto wszyscy uczestnicy Memoriału mieli możliwość zrobić sobie wspólne zdjęcie.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom życząc dalszych sukcesów!

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X