Straż Ochrony Kolei wspiera akcję „Ruszam tylko na zielonym – tylko trzeźwy bezpiecznie dojedziesz do celu”
Główne przesłanie tej akcji koncentruje się na dwóch kluczowych aspektach: bezpieczeństwo na drodze poprzez przestrzeganie przepisów ruchu drogowego poprzez odniesienie do sygnalizacji świetlnej – „Ruszam tylko na zielonym” przypomina uczestnikom ruchu drogowego o konieczności przestrzegania zasad ruchu drogowego, zwłaszcza sygnalizacji świetnej. Zielone światło to moment, kiedy kierowcy i piesi powinni być pewni, że mogą bezpiecznie poruszać się w określonym kierunku, natomiast światło czerwone stwarza ryzyko wypadków – oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator. Dotyczy to również przejazdów kolejowo-drogowych. Straż Ochrony Kolei przypomina, że zapalone lub migające na przejazdach czerwone światło na sygnalizatorze oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie linii kolejowej z drogą publiczną.
Trzeźwość jako kluczowy element bezpieczeństwa w nawiązaniu do badania wykonywanego przez policję, kiedy kierowca jest trzeźwy wyświetlany na alkomacie jest kolor ZIELONY – “Tylko trzeźwy bezpiecznie dojedziesz do celu” to apel o odpowiedzialne zachowanie na drodze, zwłaszcza o unikanie jazdy po alkoholu lub pod wpływem narkotyków. Państwowa Agencja Rozwiązywania problemów alkoholowych informuje – “Alkohol jest substancją psychoaktywną bardzo silnie oddziaływującą na organizm ludzki, przede wszystkim spowalnia działanie układu nerwowego w wyniku czego osoba będącą pod wpływem alkoholu traci zdolność prawidłowej percepcji bodźców wysyłanych zarówno przez sam organizm jak i tych, które docierają z zewnątrz. Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona.
Cele i działania: edukacja i świadomość: Kampania ma na celu edukowanie kierowców oraz innych użytkowników dróg o zasadach ruchu drogowego oraz promowanie trzeźwości jako kluczowego elementu bezpiecznej jazdy.
Prewencja wypadków: poprzez podkreślenie dwóch podstawowych zasad – przestrzegania sygnalizacji świetlnej oraz nieprowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu – akcja ma na celu zmniejszenie liczby PIJANYCH KIEROWCÓW na drogach oraz liczby wypadków drogowych.
Współpraca ze służbami i instytucjami: możliwość współpracy z Policją, Strażą Ochrony Kolei, Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Graniczną oraz szkołami, samorządami oraz organizacjami pozarządowymi w celu szerzenia informacji i organizowania wydarzeń związanych z bezpieczeństwem na drodze.
Przykładowe działania w ramach kampanii:
Plakaty: W przestrzeni Internecie oraz publicznej pojawiają się plakaty, które przypominają o bezpieczeństwie na drodze.
Spoty reklamowe: filmy promujące zasady bezpiecznej jazdy emitowane w Internecie oraz na innych nośnikach.
Akcje na drogach i przejazdach kolejowych: organizowanie punktów kontroli trzeźwości, a także wydarzeń, które mają na celu edukację kierowców i pieszych. Należy wspomnieć o kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko!” w której udział biorą funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei i pracownicy PKP Polskie Linie Kolejowe S. A.
Szkolenia i warsztaty: prowadzenie spotkań edukacyjnych w szkołach, firmach czy społecznościach lokalnych.
Akcja jest nie tylko przypomnieniem o obowiązujących przepisach, ale również wezwaniem do odpowiedzialności za własne życie oraz życie innych uczestników ruchu drogowego.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest Ogólnopolska Akcja Społeczna – Zadbajmy o bezpieczeństwo na Naszych drogach. Patronat Honorowy nad akcją objęła Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.