Straż Ochrony Kolei weźmie udział w międzynarodowej akcji ,,24 BLUE RAD’’

W ramach międzynarodowej organizacji państw członkowskich RAILPOL - European association of Railway Police Force, Straż Ochrony Kolei weźmie udział w 26 edycji akcji ,,24-BLUE RAD’’ na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Działania SOK zostaną przeprowadzone w trzecim tygodniu listopada.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
9 listopada 2023
Drukuj
Pobierz
Straż Ochrony Kolei weźmie udział w międzynarodowej akcji ,,24 BLUE RAD’’

Po raz kolejny w listopadowej akcji ,,24-BLUE RAD’’ uczestniczyć będzie polska Straż Ochrona Kolei, która jest członkiem europejskiego stowarzyszenia RAILPOL kontrolowanego przez rząd organizacji policyjnych odpowiedzialnych za nadzorowanie bezpieczeństwa na kolei w Unii Europejskiej. Do udziału w tym przedsięwzięciu Komenda Głowna Straży Ochrony Kolei zaprosiła przedstawicieli Policji oraz Straży Granicznej.

Skoordynowane działania prowadzone w krajach członkowskich RAILPOL, jak również na terenie Rzeczypospolitej Polskiej mają na celu przede wszystkim wzmocnienie i zintensyfikowanie międzynarodowej współpracy służb mundurowych w Europie, a co za tym idzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez zapobieganie przestępczości na kolei. 

Celem działań będzie zapobieganie i wykrywanie zjawisk kryminalnych w sektorze kolejowym. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania, które mogłyby wskazywać na możliwość popełnienia czynów zabronionych. Działania mundurowych ukierunkowane będą na kontrolę osób przemieszczających się na obszarze kolejowym, sprawdzania ich tożsamości i kontrolę przestrzegania przepisów porządkowych oraz przeciwdziałaniu niszczenia mienia i kradzieży elementów infrastruktury kolejowej.

Realizując działania wzorem wcześniejszych edycji akcji ,,23 BLUE RAD’’, każde państwo będzie działało według własnych założeń, w oparciu o indywidualne priorytety, strategię działań oraz dostępne siły i środki służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na obszarze kolejowym.

Kolejna edycja ,,24 BLUE RAD’’ zapewne wzmocni współpracę międzynarodową i skuteczną kooperację krajowych służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarze kolejowym, dworcach i pociągach na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X