Straż Ochrony Kolei uczestniczyła w pikniku edukacyjnym Kampanii ,,Kolejowe ABC’’ zorganizowanym przez Urząd Transportu Kolejowego

Funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Lublinie wzięli udział w wydarzeniu edukacyjno-informacyjnym zorganizowanym przez Urząd Transportu Kolejowego (UTK) w ramach projektu Kampanii „Kolejowe ABC II’’, które odbyło się na Placu Litewskim w Lublinie. Podczas pikniku funkcjonariusze SOK wspólnie z nosorożcem Rogatkiem promowali bezpieczeństwo na obszarze kolejowym.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
20 czerwca 2023
Drukuj
Pobierz
Straż Ochrony Kolei uczestniczyła w pikniku edukacyjnym Kampanii ,,Kolejowe ABC’’ zorganizowanym przez Urząd Transportu Kolejowego

17 czerwca 2023 roku na Placu Litewskim odbyła się impreza familijna o charakterze edukacyjnym. Jej celem było kreatywne rozwijanie wśród dzieci, młodzieży właściwych wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego oraz zachęcanie do czynnego zainteresowania tematyką bezpieczeństwa na obszarach kolejowych.

Na uczestników wydarzenia czekały liczne gry i zabawy skierowane do całych rodzin,  m.in. warsztaty kreatywne, konkursy z nagrodami oraz spotkanie z bohaterem Kampanii „Kolejowe ABC II’’ – nosorożcem Rogatkiem, a także rozmowa z funkcjonariuszami SOK i wspólne układanie puzzli. Chętni mogli skorzystać z symulatora jazdy pociągiem czy stać się na chwilę operatorem pojazdu obserwacyjnego MCM, należącego do Straży Ochrony Kolei.

Sobotni piknik składał się z różnego rodzaju zajęć edukacyjnych i szeregu atrakcji przygotowanych przez UTK. Była to okazja, aby poznać służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Dlatego też dużą popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych cieszył się punkt promocyjny Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Lublinie. Tego dnia funkcjonariusze SOK razem z nosorożcem Rogatkiem przybliżyli uczestnikom letniego pikniku zasady bezpiecznego poruszania się po obszarze kolejowym.

Podczas imprezy dzieci nie tylko zdobywały wiedzę, ale też mogły zobaczyć pojazdy służbowe i specjalistyczny sprzęt wykorzystywany na co dzień w służbie. Chętni, których nie brakowało mieli okazję przymierzyć czapkę, hełm czy zestaw ochronny funkcjonariusza SOK. Bardziej dociekliwi mogli sprawdzić na jakiej zasadzie działają termowizory i noktowizory oraz wspomniane już wcześniej Mobilne Centrum Monitoringu. Funkcjonariusze SOK przeprowadzili także lekcję z reanimacji z wykorzystaniem fantomu i defibrylatora. Dla każdego, kto odwiedził strefę edukacyjną SOK czekały drobne upominki – odblaski, plecaczki, notesiki, kolorowanki i kredki.

Podczas imprezy doskonałą zabawę przy muzyce zapewniła gwiazda wieczoru – Sarsa, wszechstronna wokalistka młodego pokolenia i autorka przeboju ,,Naucz mnie’’. Gośćmi specjalnymi była znana aktorka Aneta Zając i Paweł Korzeniowski, który w pływaniu zdobywał mistrzostwa świata, Europy i Polski.

Co to był za dzień, ponad 11 tysięcy osób wzięło udział w pikniku ,,Kolejowe ABC’’. Od kilku lat Straż Ochrony Kolei wspólnie z Urzędem Transportu Kolejowego zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży, biorąc udział w projekcie akcji ,,Kolejowe ABC’’ – ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej skierowanej do najmłodszych uczestników ruchu kolejowego. Jej celem jest propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem się na obszarach ruchu kolejowego, ze szczególnym uwzględnieniem stacji, przystanków i przejazdów kolejowych. Mając na uwadze edukację najmłodszych SOK aktywnie uczestniczy w tego typu przedsięwzięciach.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X