Straż Ochrony Kolei uczestniczyła w ćwiczeniach pk. „Gaspol 2022”

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wzięli udział w ćwiczeniach taktyczno-bojowych pod kryptonimem „Gaspol 2022”, które odbyły się 15 września 2022 roku na terenie województwa świętokrzyskiego.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
16 września 2022
Drukuj
Pobierz
Straż Ochrony Kolei uczestniczyła w ćwiczeniach pk. „Gaspol 2022”

Czwartkowe ćwiczenia zorganizowane zostały na terenie miasta Sędziszów oraz w miejscowościach Pawłowice i Krzelów. W realizację scenariusza zaangażowane zostały m.in. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Jędrzejowa, Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Kielc i Skarżyska, Powiatowe Centrum Zarzadzania Kryzysowego, Policja oraz Państwowe Ratownictwo Medyczne. Straż Ochrony Kolei reprezentowali funkcjonariusze z Komendy Regionalnej SOK w Kielcach.  

Zgodnie ze scenariuszem manewrów, kluczowym zdarzeniem było rozszczelnienie instalacji LPG na terminalu gazu płynnego na zakładzie dużego ryzyka, w którym magazynowane i przetwarzane są paliwa oraz prowadzony jest ich transport komunikacją drogową i kolejową. Podczas ćwiczeń zostały zrealizowane m.in. epizody dotyczące wypadku kolejowego w miejscowości Pawłowice oraz pożaru lasu w miejscowości Krzelów. Do zadań funkcjonariuszy SOK należało m.in. zabezpieczenie obszaru kolejowego, w tym także przejazdów kolejowo-drogowych kategorii A, w pobliżu których prowadzone były ćwiczenia.

Warto podkreślić, że organizacja tego typu manewrów, zakładających różne scenariusze zdarzeń, jest doskonałym treningiem dla wszystkich zaangażowanych w ćwiczenie służb i instytucji, działających na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego.   

Organizatorem tegorocznych ćwiczeń była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Jędrzejowie. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X