Straż Ochrony Kolei rozpoczyna działania Boże Ciało 2025

Jak co roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei będą prowadzić wzmożone działania na obszarze kolejowym nieprzerwanie do niedzieli 22 czerwca. Funkcjonariusze SOK biorący udział w działaniach będą pełnić służbę porządkową na dworcach kolejowych, w pociągach i na szlakach. Nie zabraknie pojazdów uprzywilejowanych SOK na przejazdach kolejowo-drogowych.
Mundurowi będą stanowczo interweniować wobec kierujących, zwrócą uwagę także na pieszych i rowerzystów, którzy popełniają wykroczenia stanowiące główne przyczyny wypadków. Ze zdecydowaną reakcją ze strony SOK spotkają się też osoby, które przechodzą przez tory w miejscach niedozwolonych.
Pracę funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei będą wspierać Mobilne Centra Monitoringu, noktowizory, termowizory i fotopułapki, a także specjalnie szkolone psy służbowe. Wszyscy funkcjonariusze SOK są przeszkoleni z taktyk i technik interwencyjnych oraz udzielania pierwszej pomocy. Mundurowi będą także współpracować m.in. z Policją i Strażą Graniczną.
Podczas podróży pociągiem należy również pamiętać o pilnowaniu swoich bagaży, gdyż każdy pozostawiony bagaż jest traktowany jako potencjalne zagrożenie, za czym idzie wszczęcie odpowiednich procedur bezpieczeństwa.
Dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00 na który można zgłaszać informacje o zagrożeniach na obszarze kolejowym.