Straż Ochrony Kolei pożegnała śp. Kazimierza Tyszkę, Ministra Kolei Żelaznych II Rzeczypospolitej
Trumna ze szczątkami zasłużonego dla Polski działacza została sprowadzona do kraju z Anglii. Uroczystości pogrzebowe, które miały charakter państwowy, rozpoczęły się we wtorek, 19 grudnia br. od wprowadzenia trumny z ciałem śp. inż. Kazimierza Tyszki do Kościoła pw. Świętego Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej w Warszawie. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz, instytucji państwowych i kolejowych. Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei reprezentował Naczelnik Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności Adam Morawski oraz rzecznik prasowy starszy inspektor Monika Komaszewska.
W asyście posterunku honorowego wystawionego przez Straż Ochrony Kolei, oddawano hołd byłemu Ministrowi Kolei Żelaznych. Po zakończeniu nabożeństwa trumna z ciałem śp. Kazimierza Tyszki została złożona w grobie rodzinnym na Starych Powązkach – Kwatera 85. Zaszczytu towarzyszenia w uroczystościach pogrzebowych dostąpili również funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Wystawili oni posterunek honorowy, który trzymał wartę w Kościele, a następnie podczas złożenia trumny w grobie rodzinnym na Starych Powązkach. Ponadto w ceremonii pogrzebowej uczestniczył poczet sztandarowy Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei.
Organizatorem uroczystości pogrzebowych jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Projekt sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2023.
Kazimierz Tyszka urodził się w 1872 roku w Kaliszu. Szkołę średnią ukończył w Warszawie, a następnie studiował w Petersburgu, gdzie został absolwentem Instytutu Technologicznego. Do wybuchu rewolucji rosyjskiej robił karierę w kolejnictwie – zajmował się projektowaniem mostów żelazno-betonowych. W 1918 roku Tyszka został mianowany przez władzę odrodzonej Polski pełnomocnikiem Czerwonego Krzyża ds. uchodźców. Odpowiadał za organizację powrotu Polaków do ojczyzny, którzy po wybuchu I wojny światowej znaleźli się w głębi Rosji. Jego działalność ściągnęła uwagę władz rosyjskich i doprowadziła go do osadzenia w więzieniu na 5 miesięcy. Po powrocie do Warszawy został przewodniczącym delegacji polskiej w Komisji Mieszanej ds. repatriacji z ZSRR. W 1923 roku Kazimierz Tyszka został Ministrem do spraw kolejnictwa w rządzie Władysława Grabowskiego. W trakcie II wojny światowej przebywał w Londynie. W latach 1941-45 był doradca rządu RP na uchodźstwie. Zmarł w 1951 roku i został pochowany na St. Mary’s Catholic Cemetery w Londynie.