Straż Ochrony Kolei pożegnała śp. Kazimierza Tyszkę, Ministra Kolei Żelaznych II Rzeczypospolitej

Dzisiaj w Warszawie spoczęły doczesne szczątki inżyniera Kazimierza Tyszki, Ministra Kolei Żelaznych w Polsce oraz doradcy rządu RP na uchodźstwie. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. Straż Ochrony Kolei wystawiła posterunek honorowy, który trzymał wartę w kościele pw. św. Karola Boromeusza, a następnie podczas złożenia trumny ze szczątkami przy grobie rodzinnym na Powązkach. Hołd zmarłemu oddali przedstawiciele Straży Ochrony Kolei, Naczelnik Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności Adam Morawski oraz rzecznik prasowy Komendanta Głównego SOK st. insp. Monika Komaszewska.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
19 grudnia 2023
Drukuj
Pobierz
Straż Ochrony Kolei pożegnała śp. Kazimierza Tyszkę, Ministra Kolei Żelaznych II Rzeczypospolitej

Trumna ze szczątkami zasłużonego dla Polski działacza została sprowadzona do kraju z Anglii. Uroczystości pogrzebowe, które miały charakter państwowy, rozpoczęły się we wtorek, 19 grudnia br. od wprowadzenia trumny z ciałem śp. inż. Kazimierza Tyszki do Kościoła pw. Świętego Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej w Warszawie. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz, instytucji państwowych i kolejowych. Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei reprezentował Naczelnik Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności Adam Morawski oraz rzecznik prasowy starszy inspektor Monika Komaszewska.

W asyście posterunku honorowego wystawionego przez Straż Ochrony Kolei, oddawano hołd byłemu Ministrowi Kolei Żelaznych. Po zakończeniu nabożeństwa trumna z ciałem śp. Kazimierza Tyszki została złożona w grobie rodzinnym na Starych Powązkach – Kwatera 85. Zaszczytu towarzyszenia w uroczystościach pogrzebowych dostąpili również funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Wystawili oni posterunek honorowy, który trzymał wartę w Kościele, a następnie podczas złożenia trumny w grobie rodzinnym na Starych Powązkach. Ponadto w ceremonii pogrzebowej uczestniczył poczet sztandarowy Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei.

Organizatorem uroczystości pogrzebowych jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Projekt sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2023.

Kazimierz Tyszka urodził się w 1872 roku w Kaliszu. Szkołę średnią ukończył w Warszawie, a następnie studiował w Petersburgu, gdzie został absolwentem Instytutu Technologicznego. Do wybuchu rewolucji rosyjskiej robił karierę w kolejnictwie – zajmował się projektowaniem mostów żelazno-betonowych. W 1918 roku Tyszka został mianowany przez władzę odrodzonej Polski pełnomocnikiem Czerwonego Krzyża ds. uchodźców. Odpowiadał za organizację powrotu Polaków do ojczyzny, którzy po wybuchu I wojny światowej znaleźli się w głębi Rosji. Jego działalność ściągnęła uwagę władz rosyjskich i doprowadziła go do osadzenia w więzieniu na 5 miesięcy. Po powrocie do Warszawy został przewodniczącym delegacji polskiej w Komisji Mieszanej ds. repatriacji z ZSRR. W 1923 roku Kazimierz Tyszka został Ministrem do spraw kolejnictwa w rządzie Władysława Grabowskiego. W trakcie II wojny światowej przebywał w Londynie. W latach 1941-45 był doradca rządu RP na uchodźstwie. Zmarł w 1951 roku i został  pochowany na St. Mary’s Catholic Cemetery w Londynie.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X