Straż Ochrony Kolei pożegnała śp. Karolinę Kaczorowską, ostatnią Pierwszą Damę II RP

W dniu 22 kwietnia br. w asyście Kompanii Honorowych Wojska Polskiego oraz Straży Ochrony Kolei do Kaplicy Najświętszego Sakramentu w Świątyni Opatrzności Bożej wprowadzona została urna z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej - małżonki ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie. Podczas Mszy Świętej Żałobnej w dniu 23 kwietnia w pożegnaniu ostatniej Pierwszej Damy II RP uczestniczył dr inż. Józef Hałyk – Komendant Główny Straży Ochrony Kolei.
Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
24 kwietnia 2022
Drukuj
Pobierz
Straż Ochrony Kolei pożegnała śp. Karolinę Kaczorowską, ostatnią Pierwszą Damę II RP

Śp. Karolina Kaczorowska była małżonką śp. Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej, który zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Ostatnia Pierwsza Dama II RP była Wielką Patriotką i jedną z głównych postaci polskiej emigracji niepodległościowej. Zmarła 21 sierpnia 2021 roku w Londynie. W dniu 22 kwietnia br. jej prochy zostały przywiezione do Polski by spocząć obok męża w Panteonie Wielkich Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

Urna z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej została przetransportowana rządowym samolotem z Londynu do Portu Lotniczego na warszawskim Okęciu, gdzie odbyła się ceremonia powitania na polskiej ziemi. Następnie urna została przewieziona do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Na placu przed świątynią hołd zmarłej oddali przedstawiciele Ambasady RP w Londynie, a także władz i instytucji Państwowych, w tym Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei reprezentował Pan Adam Morawski – Naczelnik Wydziału w Komendzie Głównej SOK.

O godzinie 15.30 urna z prochami wprowadzona została  do Kaplicy Najświętszego Sakramentu w Świątyni Opatrzności Bożej w asyście Kompanii Honorowych Wojska Polskiego oraz Straży Ochrony Kolei. Podczas egzekwii i nieszporów pod przewodnictwem Jasnogórskiego Kapelana Żołnierzy Niepodległości o. prof. Eustachego Rakoczego oraz Mszy Św. za spokój duszy pary Prezydenckiej  przy urnie zaciągnięta została warta honorowa przez Żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Hołd oddały także obecne poczty sztandarowe.

W sobotę 23 kwietnia br. odbyły się główne uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz. W uroczystościach żałobnych uczestniczyli   członkowie i przyjaciele rodziny zmarłej śp. Karoliny Kaczorowskiej, jak również przedstawiciele Najwyższych Władz Państwowych na czele z Parą Prezydencką Panem Andrzejem Dudą i Panią Agatą Kornhauser–Dudą, Wicemarszałek Sejmu RP, parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, Dowódcy Wojska Polskiego i Szefowie służb mundurowych. Straż Ochrony Kolei reprezentował Pan dr inż. Józef Hałyk – Komendant Główny Straży Ochrony Kolei. Podczas pożegnania Pani Prezydentowej nie zabrakło także wiernych, którzy licznie przybyli na uroczystości. 

Po zakończeniu nabożeństwa Urna z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej została złożona  w Panteonie Wielkich Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej u boku męża śp. Ryszarda Kaczorowskiego. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X