Straż Ochrony Kolei oddała hołd ofiarom w 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Pamięć o pomordowanych Polakach uczciła Straż Ochrony Kolei. W Uroczystościach które odbyły się w 80. rocznicę zbrodni, między innymi przed pomnikiem Ofiar Wołynia na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu oraz pod tablicą poświęconą pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich w Rzeszowie uczestniczył Komendant Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu – Pan Jerzy Brodowski.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
11 lipca 2023
Drukuj
Pobierz
Straż Ochrony Kolei oddała hołd ofiarom w 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej

Uroczystości w województwie podkarpackim rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu oraz w Kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Następnie wszyscy uczestnicy zgromadzili się przy Grobie Wołyńskim na przemyskim Cmentarzu Wojskowym i pod rzeszowską tablicą pamiątkową, która  poświęcona jest pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich przez Ukraińców. Uroczystości uzupełniły podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu państwowego, apel poległych i salwa honorowa.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, regionalnych, samorządowcy, duchowni, historycy, wojskowi, mieszkańcy Podkarpacia oraz formacje mundurowe. Delegacja Straży Ochrony Kolei, na czele z Komendantem Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu – Panem Jerzym Brodowskim, wspólnie z szefami innych służb mundurowych i wojska polskiego złożyła kwiaty i zapaliła znicze pamięci pod pomnikiem Ofiar Wołynia i tablicą pamiątkową.

Podczas tej straszliwej rocznicy podkreślano, że nigdy nie można zapomnieć o tym, co wydarzyło się przed 80 laty na Kresach II Rzeczypospolitej. Jednak ofiarom należy się nie tylko pamięć, ale też godny pochówek. ,,Prawda i pamięć historyczna to część naszej narodowej tożsamości, to fragment patriotyzmu i sposobu okazywania miłości i szacunku naszej ojczyźnie…’’

Zbrodnia Wołyńska była antypolską czystką etniczną, przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich. Objęła nie tylko Wołyń, ale też Galicję Wschodnią, a nawet część Lubelszczyzny i Polesia. Ukraińcy spod znaku OUN – UPA mordowali Polaków i palili polskie wsie w latach 1943 – 1945. Jak szacują historycy, zginęło wówczas co najmniej 130 tysięcy naszych rodaków.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa to polskie Święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej, ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku.

Foto: Krzysztof Kapica

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X