Straż Ochrony Kolei na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem

Zabezpieczanie pociągów w ramach akcji powrotu Polaków do domu, przeprowadzanie kontroli badania temperatury na granicach, współpraca ze służbami sanitarnymi i Strażą Graniczną to niektóre dodatkowe zadania Straży Ochrony Kolei w czasie epidemii koronawirusa. Funkcjonariusze w pełni realizują bieżącą ochronę zdrowia i życia ludzi oraz ochronę mienia na obszarze kolejowym i w pociągach.
Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
3 kwietnia 2020
Drukuj
Pobierz
Straż Ochrony Kolei na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, wyposażeni w niezbędne środki ochrony indywidualnej zgodne z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, na bieżąco uczestniczą w akcjach zapobiegającym zakażeniom koronawirusem.

Jednym z pierwszych dodatkowych zadań Straży Ochrony Kolei było prowadzenie kontroli temperatury podróżnych w pociągach wjeżdżających na teren Polski z terenu Niemiec, Czech i Słowacji. Procedura odbywała się na polecenie wojewodów przy ścisłej współpracy z przewoźnikami oraz zarządcą infrastruktury. W działaniach, do czasu wstrzymania ruchu międzynarodowego na zachodniej i południowej granicy Polski funkcjonariusze SOK skontrolowali ponad 5 000 podróżnych.

Kontrolne badania temperatury u pracowników obsługi pociągów towarowych wjeżdżających na terytorium Polski, funkcjonariusze SOK prowadzą we współpracy ze Strażą Graniczną od 15 marca na południowych i zachodnich kolejowych przejściach granicznych.

W ramach operacji rządowej, umożliwiającej powrót do domu Polaków oraz cudzoziemców m.in. pociągami specjalnymi, Straż Ochrony Kolei zabezpiecza pociągi na trasie i stacjach postoju.

Funkcjonariusze SOK współpracują, w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa na obszarze kolejowym, ze Strażą Graniczną, Policją, służbami sanitarnymi.

Patrolowane są na bieżąco dworce, stacje i pociągi – funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wypełniają ustawowe zadania w zakresie ochrony zdrowia i życia ludzi oraz mienia na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych.

Stale dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei reagują na wszelkie zgłoszenia dotyczące osób potencjalne zakażonych przebywających na obszarze kolejowym RP, a także na zgłoszenia dotyczące bezpieczeństwa osób i mienia.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X